Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację

Nasz mózg jest jak mięsień. Gdy go ćwiczymy, pracuje sprawniej. A dzięki sprawnej pracy umysłu, możemy lepiej działać, podejmować codzienne wyzwania i realizować je z większą skutecznością. Bez względu na to, czy się uczymy, czy pracujemy, pamięć i koncentracja zwiększają naszą wydajność i kreatywność. Możemy szybciej przyswoić większą ilość informacji lub znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu. Jednak jeśli nie zadbamy o zdolność skupienia, prędzej czy później możemy napotkać problemy z koncentracją. Jak je przezwyciężyć? Jak poprawić funkcjonowanie swojego mózgu?

Problemy z koncentracją – skąd się biorą?

Dzieciom bardzo trudno jest się skoncentrować. Świat jest dla nich pełen ciekawych rzeczy, na których nie zatrzymują uwagi na dłużej. Dopiero z czasem uczą się skupiania na wykonywanych czynnościach. Gdy jesteśmy dorośli, wiemy już, na czym polega koncentracja, jednak jej dłuższe utrzymywanie nadal może być problematyczne. Problemy z koncentracją biorą się często z tego, że dostarczamy naszemu umysłowi zbyt wiele bodźców, w wyniku czego proces myślowy „przeskakuje” z tematu na temat, rozpamiętuje przeszłość lub martwi się o przyszłość. Tak przeładowany mózg ma problemy zarówno ze skupieniem się, jak i pamięcią. Możemy jednak temu przeciwdziałać.

Ćwiczenia na koncentrację i pamięć

Istnieją różne ćwiczenia na koncentrację i pamięć. Należą do nich między innymi różne rodzaje medytacji i relaksacji, skupianie się na poszczególnych przedmiotach, smakach, zapachach, odtwarzanie sekwencji zdarzeń (np. z drogi do pracy/szkoły – także w odwróconej kolejności). Świetnie sprawdzają się też popularne krzyżówki, sudoku, szachy, odnajdywanie słów w rozsypkach liter, układanie puzzli.

Najlepiej sięgać po różne ćwiczenia, bo nasz mózg szybko się przyzwyczaja. Część wspomnianych ćwiczeń najlepiej wykonywać w domowym zaciszu (medytacja, relaksacja), inne jednak możemy praktykować na przykład w drodze do pracy (krzyżówki, sudoku), a nawet – stojąc w kolejce do kasy w sklepie (odtwarzanie sekwencji zdarzeń).

Zasady ćwiczenia pamięci i koncentracji

Aby ćwiczenia na koncentrację i pamięć przyniosły jak najlepsze rezultaty, warto wykonywać je regularnie. Lepszym pomysłem będzie poświęcenie na nie kilku minut każdego dnia niż godziny czy dwóch w czasie weekendu. Oczywiście popołudnie spędzone na układaniu puzzli na pewno nikomu nie zaszkodzi, ważne jednak, by trening mózgu przeprowadzać jak najczęściej.

Podobnie jak przy ćwiczeniach fizycznych, także tutaj oprócz systematyczności wykonywania ćwiczeń ważny jest też stopniowy progres. Na przykład: jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z medytacją, najprawdopodobniej nie uda nam się wysiedzieć w skupieniu przez godzinę. Należy zatem zacząć od kilku minut i powtarzać praktykę przez kilka dni. Z czasem sami zauważymy, że utrzymanie uwagi przez 5 minut staje się coraz łatwiejsze. Wtedy możemy rozciągnąć ten czas o kolejne 5 minut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here