jak działa paypal

Niejednokrotnie na pewno zdarzyło nam się dokonywać płatności przez internet. W takim wypadku do wyboru mamy kilka możliwości zapłacenia za dany towar bądź usługę. Oprócz standardowych przelewów bankowych oraz płatności kartą strony internetowe coraz częściej oferują nam także możliwość płatności przez różne serwisy, takie jak Blik czy prawdopodobnie najbardziej popularny – PayPal. O ile ten pierwszy jest całkowicie polskim systemem płatności i nie będziemy go w stanie używać przy transakcjach międzynarodowych, o tyle PayPal działa niemalże na całym świecie, przez co w szczególny sposób ułatwia nam zamawianie rzeczy z serwisów mających swoją siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej. Jednak nie jest to jedyne udogodnienie tej formy płatności. Aby lepiej uświadomić sobie jej zalety, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytani, jak działa PayPal?

Czym jest PayPal?

jak działa paypalAby na nie właściwie odpowiedzieć należałoby jednak cofnąć się do korzeni tego systemu. Został on stworzony w 1998 roku przy współpracy Elona Muska, Kena Howery’ego, Luke’a Nosek’a, Maxa Levchina oraz Petera Thiela. W założeniu miał on umożliwiać przesyłanie pieniędzy za pomocą, już wtedy obecnych, telefonów komórkowych. Wraz z upływem czasu został on jednak oparty na stronie internetowej. Ciekawostką jest fakt, iż PayPal jest pierwszym serwisem internetowym, który wprowadził system zabezpieczeń CAPTCHA, który to uniemożliwia automatyczne korzystanie ze strony przez oprogramowania opierające się na sztucznej inteligencji. Aktualnie posiada on ponad 2 000 000 użytkowników, a w 2015 roku jego wartość wyceniania była na ponad 47 miliardów dolarów. Czyni go to jednym z największych systemów płatności online, kolosem, który obsługuje miliony transakcji dziennie i zyskał sobie zaufanie ogromnej rzeszy oddanych użytkowników.

Jak działa PayPal?

PayPal działa w praktyce na zasadzie cyfrowego portfela, który umożliwia wiele form płatności oraz inne funkcje, które przydadzą się zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom dbającym o funkcjonowanie ich firmy. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieje kilka metod na płacenie przy użyciu PayPala. Możemy na przykład po prostu doładować swój wirtualny portfel w serwisie, a następnie operować dostępnymi na nim środkami. Z drugiej strony możliwe jest natomiast podłączenie do PayPala karty debetowe, kredytowej czy rachunku bankowego. Co bardzo przyspiesza całą transakcję, gdyż nie musimy wprowadzać wszystkich danych karty aby zapłacić. Warto także dodać, że PayPal umożliwia płatność w 25 różnych walutach, w tym Złotych polskich.

Funkcjonalność PayPal

Inną możliwością wykorzystania systemu PayPal jest po prostu wysyłanie pieniędzy do konkretnych osób, które można umieścić na liście swoich znajomych, aby w każdej chwili mieć do niej dostęp. Jest to znacznie lepsza alternatywa dla klasycznych przelewów bankowych. Ponieważ pieniądze zostają przetransferowane znacznie szybciej. W tym wypadku wystarczy nam jedynie adres e-mail odbiorcy, aby móc wysłać mu pieniądze, co także jest naprawdę wielkim udogodnieniem. Co ciekawe PayPal oferuje także możliwość wysłania specjalnej wiadomości z prośbą o zapłatę do naszych dłużników. Taka forma przypomnienia jest dużo mniej niezręczna od tej werbalnej, a osoba, która zalega nam jakąś sumę może błyskawicznie ją oddać, od razu po tym jak dostanie maila z informacją.

jak działa paypalJednak PayPal ma swoje zastosowanie także dla firm. Przede wszystkim, jeżeli nasze przedsiębiorstwo sprzedaje konkretne produkty lub usługi należałoby zadbać o to, aby na stronie internetowej pojawiła się możliwość zapłaty PayPalem, ponieważ część klientów może być niezadowolona z przymusu użycia karty czy rachunku bankowego. Jeżeli istnieje możliwość płacenia PayPalem ludzie są także bardziej skorzy do kupna, ponieważ system ten oferuje bardzo dobre zabezpieczenia. Na przykład jeżeli po płatności PayPalem otrzymamy produkt nieoryginalny jest możliwość odwołania się i odzyskania pieniędzy za tę rzecz. Ponadto istnieje możliwość założenia konta firmowego, tak aby nasi kontrahenci mieli możliwość skorzystania z tej opcji przekazywania pieniędzy. Tak samo jak w przypadku konta osoby fizycznej jest tutaj możliwość dodania rachunku bankowego lub karty do konta i posługiwania się PayPalem jako zwyczajnym środkiem płatniczym.

Podsumowanie

Podsumowując, system płatności internetowych PayPal to świetne rozwiązanie zarówno dla prywatnego użytku, jak i prowadzenia biznesu. Ze względu na wysoki poziom ochrony naszych środków, a także łatwość w przeprowadzaniu transakcji, jak i prędkość ich wykonywania jest jedną z najczęściej używanych form płatności. Funkcjonuje w 190 krajach, obsługując przy tym 25 walut, co sprawia, że także międzynarodowe transakcje nie stanowią już żadnego problemu. Ponadto PayPal posiada wiele funkcji, które ułatwiają obrót naszymi środkami, takie jak wirtualne przypomnienia o obowiązku zapłaty. Jeżeli więc chcesz usprawnić swoje płatności w internecie, jeszcze nie posiadasz konta PayPal warto to jak najszybciej uczynić, ponieważ nic cię to nie kosztuje, a można naprawdę wiele zyskać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here