Jak karmić piersią?

Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Wiele matek po porodzie zobowiązuje się do ciężkiej pracy, ponieważ spada na nie ogromna odpowiedzialność, jaką jest opiekowanie się noworodkiem, który dopiero przyszedł na świat. Wiele matek po porodzie myśli, że wszystko pójdzie z górki. Lecz dopiero zaczyna się największa praca, która przyniesie im ogromną satysfakcję, którą będzie dobrze wychowane dziecko w ich rodzinie. Pierwsze godziny po porodzie są najcięższe dla dziecka, ponieważ do organizmu dostaje się najwięcej bodźców ze świata takich jak światło, dotyk, oddech czy smak, które wcześniej było czuć bardzo słabo, ponieważ noworodek powoli rozwijał się w brzuchu matki przez okres dziewięciu miesięcy.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

Już w dwudziestym pierwszym dniu po połączeniu komórek rozrodczych zaczyna pracować serce płodu w brzuchu. Serce po tym okresie rozwija się w coraz szybszym tempie, bowiem powstają komory sercowe, które pojawiają się w dorosłym organizmie u zwykłej, zdrowej osoby. Po kilku dniach od tego wydarzenia, na monitorach USG można zaobserwować małą, ciemną plamkę czyli zarodek, który rozwija się w niesamowitym tempie w brzuchu matki.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniuNastępnym procesem, który trwa do dziesięciu dni jest zamknięcie cewki nerwowej. Proces ten uważany jest za jeden z najważniejszych w rozwoju zarodku w brzuchu. Proces ten zaczyna się po pierwszych trzech tygodniach od zapłodnienia. Dzięki temu procesowi rozwija się układ nerwowy, który jest bardzo ważny. Układ nerwowy pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ bez tego układu, organizm nie mógłby poprawnie funkcjonować. Aby zapobiec nieprawidłowemu rozwoju układu nerwowego, należy zażywać kwas foliowy w pierwszych tygodniach ciąży. Kwas ten zmniejsza ryzyko występowania poważnych chorób takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Narządy płciowe rozwijają się przez pierwsze siedem lub osiem tygodni ciąży. Chłopcy i dziewczynki w łonie matki wyglądają tak samo, lecz po około ósmym tygodniu ciąży, narządy płciowe zaczynają się rozwijać w dobrym kierunku, przez co można określić płeć dziecka. Po upływie dziesięciu tygodniu życia płodu kończy się okres organogenezy, czyli formowania się zawiązków wszystkich najważniejszych narządów i układów dziecka. Po zakończeniu tego okresu czasowego płód ma wszystko, co potrzebne, lecz od tej pory narządy będą się jedynie powiększać. Ryzyko poronienia płodu od tego momentu zmniejsza się nawet o około sześćdziesiąt pięć procent.

Podczas trwania szesnastego tygodnia ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka. Po dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecku rozwija się narząd słuchowy, przez co dziecko może odczuwać fale dźwiękowe. Następnym krokiem jest oczekiwanie na poród dziecka, ponieważ po dwudziestym szóstym tygodniu płód jest zdolny do życia poza brzuchem matki. Lecz powinno jeszcze w nim zostać i wykształcić swój organizm do odpowiedniej formy, w której przeżyje.

Jak karmić piersią?

Wiele matek po urodzeniu swojego dziecka zadaje sobie bardzo ważne pytanie – jak karmić piersią? Karmienie piersią to naturalna forma karmienia noworodka, lecz często potrafi być to skomplikowana czynność, a szczególnie jeśli matka wykonuje ją pierwszy raz w życiu. Do karmienia piersią jednym z najważniejszych czynników jest przyjęcie dobrej, bezpiecznej i komfortowej pozycji, dzięki której dobrze nakarmi się dziecko. Matka nie powinna być zestresowana podczas wykonywania tej czynności.

Jak karmić piersią?Przydatnym przedmiotem w wykonywaniu tej czynności może być wygodny fotel czy podnóżek, przez co będzie można przyjąć wygodną dla nas pozycję. Prawidłowe ssanie dziecka to klucz do efektywnego nakarmienia noworodka. W ustach dziecka powinna znaleźć się cała brodawka sutkowa, ale też prawie cała otoczka. Matka karmiąca piersią powinna spożywać dużo wody, a ograniczać niezdrowe produkty oraz napoje. Najlepiej spożywać płyny wtedy, kiedy trzeba zaspokoić pragnienie. A często jest to około od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Można również pić mleko, zdrowe soki owocowe czy herbaty, które nie wpłyną źle na organizm.

Po kąpieli w piersi należy wsmarować kremy lub balsamy, które nawilżą i wzmocnią skórę, która może zostać uszkodzona przez ssanie dziecka. Kosmetyki należy stosować delikatnie oraz zaczynać od dołu, do góry. Matkom przydaje się również dobra bielizna, czyli biustonosze, które nie obcierają skóry piersi oraz jej nie podrażniają, przez co dziecko może komfortowo się odżywiać.

Podsumowanie

Podsumowując, rola matki w dzisiejszych czasach nie należy do najłatwiejszych. Po porodzie matka noworodka jest zobowiązana do karmienia dziecka piersią, ponieważ malutki organizm potrzebuje się wyżywić, a nie jest na tyle rozwinięty, by spożywać pokarm samodzielnie, przez co z pomocą matki może spokojnie spożyć pokarm, który zawiera w sobie dużo witamin. Witaminy są bardzo potrzebne dla noworodków, ponieważ pozwolą bezpiecznie rozwijać mały organizm, przez co małe dzieci nie będą popadały w choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here