Jak odpowietrzyć hamulce?

Przy każdej naprawie czy kontroli prawidłowości działania układu hamulcowego zawsze, dla własnego bezpieczeństwa, warto sprawdzić, czy układ nie jest zapowietrzony. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach powietrze znajdujące się w układzie hamulcowym może stanowić dość poważne zagrożenie dla osób poruszających się pojazdem. Jak odpowietrzyć hamulce samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy specjalisty?

Jak odpowietrzyć hamulce?

Jak odpowietrzyć hamulce?Choć odpowietrzanie układu hamulcowego nie jest być może zajęciem bardzo skomplikowanym, jednak aby wykonać to prawidłowo, należy mieć nieco wprawy i co najważniejsze wiedzy – bez tego wykonanie zadania okazać się może niemożliwe. Oczywiście, cała praca nie może być wykonana bez zestawu odpowiednich narzędzi. Najistotniejszy w zestawie będzie specjalny klucz dedykowany do odkręcania odpowietrzników. Zdecydowana większość współczesnych producentów samochodów bardzo dba o to, aby sześciokąt, który umożliwia ich odkręcenie, miał inny rozmiar, niż nakrętki i łby pozostałych śrub, jakie zostały zastosowane w konstrukcji samochodu (zazwyczaj jest to 9 mm lub 11 mm).

Należy zapamiętać, że odpowietrzanie nie jest potrzebne, gdy w czasie wciskania pedału hamulca (pod warunkiem, że silnik nie pracuje w danym momencie) można wyczuć solidy opór. Każdy samochód powinien posiadać instrukcje serwisową i to właśnie tam należy szukać, jeśli oczywiście tego nie wiemy, gdzie jest zlokalizowany w danym modelu auta odpowietrznik.

Zazwyczaj przy każdym kole znajduje się jeden odpowietrznik

Choć dość często spotkać się można również i innym rozlokowaniem odpowietrzników. W przypadku tych nieco starszych aut, szczególnie jeśli dość dawno układ hamulcowy był odpowietrzany należy liczyć się z tym, że odkręcenie zaworu odpowietrzania może być niezwykle trudne, wymagać mnóstwo pracy i dość dużo wysiłku. Tu niezbędna będzie staranność i cierpliwość w działaniu, aby nie uszkodzić jakiegokolwiek elementu. Każde nawet najmniejsze uszkodzenie uniemożliwi odpowietrzenie układu hamulcowego w domowych warunkach – wówczas wizyta u fachowca będzie niezbędna.

Przy odpowietrzaniu układu hamulcowego warto poprosić o pomoc jeszcze kogoś. Podczas gdy jedna z osób będzie wypuszczała nadmiar powietrza z układu, druga w tym czasie wciska energicznie i dość szybko pedał hamulca, ostatecznie wciskając pedał ”do oporu”. Dla pewności efektu czynność te warto powtórzyć kilka razy. Przy pracy należy jednak uważać na wyciekający w tym czasie płyn hamulcowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here