Jak sprawdzić NIP?

W czasach Internetu wiele czynności, jakie wykonujemy przeniosło się do sieci. Jest tym także poszukiwanie pracy. Istnieje wiele portali umożliwiających wystawianie ogłoszeń dotyczących ofert pracy i jednocześnie przeglądanie ich i wysyłanie aplikacji poprzez osoby poszukujące zatrudnienia. I to naprawdę często się sprawdza w efekcie czego obie strony mogą być zadowolone. Lecz oszuści istnieją od zawsze i zawsze też pewnie istnieć będą a Internet to dla takich osób miejsce wręcz idealne.

Nawet na renomowanych portalach można znaleźć podejrzane oferty pracy

Nawet na renomowanych portalach można znaleźć podejrzane oferty pracyNajczęściej dotyczą one strefy prac dodatkowych, sezonowych lub zdalnych. Osoby poszukujące takiej pracy i sprawdzające takie ogłoszenia to albo studenci, który próbują połączyć naukę z dorabianiem, albo osoby, które z pewnych ograniczeń (najczęściej zdrowotnych) nie są zdolne do pracy lub po prostu ludzie, którzy liczą naiwnie na łatwe i szybkie pieniądze bez większego wysiłku.

Tak czy inaczej warto dokładnie sprawdzić, czy oferta jaką jesteśmy zainteresowani jest prawdziwa a nie jest żadnym oszustem. Pierwszą i najprostszą rzeczą jaką można zrobić to poczytanie opinii w Internecie na temat danego pracodawcy lub jego strony internetowej. Tam na forach szybko znajdziemy odpowiedź czy dane ogłoszenie jest prawdziwe, czy jest zwykłym naciąganiem.

W przypadku ogłoszeń dotyczących na przykład pracy chałupniczej jest jeden dobry sposób na sprawdzenie autentyczności już w samej treści ogłoszenia. Praca chałupnicza dotyczy zazwyczaj ofert składania długopisów, sklejania kopert czy składania torebek. Jeżeli zleceniodawca prosi o jakąkolwiek wpłatę za pierwszą dostawę, kuriera lub cokolwiek podobnego od razu możemy być pewni, że jest to oszustwo.

Jak sprawdzić NIP?

Dobrą praktyką jest sprawdzanie NIP-u. Jak sprawdzić NIP i co to jest? Skrót NIP oznacza Numer Identyfikacji Podatkowej, taki numer musi posiadać każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub odprowadza VAT i płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Takie numery wydaje naczelnik urzędu skarbowego, do którego należy podmiot starający się o ów numer. Posiadanie lub nie posiadanie takiego numeru może być czynnikiem wskazującym na to, czy dana osoba jest wiarygodna. Można to sprawdzić na odpowiedniej stronie KRS. Warto także przyjrzeć się numerowi REGON.

To dwie podstawowe rzeczy jakie należy zrobić jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące rzetelności pracodawcy ale również warto to sprawdzać jeżeli takich wątpliwości nie ma – to dobra praktyka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here