Banki nie mają w zwyczaju rozdawać kredytów na lewo i prawo, więc przed udzieleniem kredytu zawsze prześwietlają dokładnie potencjalnego klienta. Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu, który otrzymać może wnioskująca o niego osoba. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytowąPierwszą opcją, która pozwala sprawdzić orientacyjną zdolność kredytową są różnego rodzaju kalkulatory zdolności kredytowej, które bez problemu znaleźć można w internecie. Pokazują one jednak jedynie orientacyjną maksymalną kwotę kredytu, ponieważ każdy bank korzysta ze swojego własnego wzoru i bierze inne czynniki pod uwagę. Najpewniejsze jest zatem po prostu udanie się do banku, w którym zamierzamy wziąć kredyt by dowiedzieć się jaka jest maksymalna kwota, którą możemy dostać.

Co jest brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

Podstawą przy ocenie zdolności kredytowej są uzyskiwane dochody. Im wyższe one będą tym wyższy kredyt można uzyskać. Do tego dochodzą miesięczne koszty utrzymania oraz aktualne zobowiązania finansowe (jeśli takowe są). Istotna jest bowiem kwota, która zostaje po opłaceniu wszystkich stałych zobowiązań. Kolejną istotną kwestią jest historia kredytowa. Bank prześwietla dokładnie historię wziętych kredytów oraz pożyczek i sprawdza czy były one spłacane w terminie. Warto, więc czasem wziąć kredyt na mniejszą kwotę i go spłacić tylko po to by wyrobić sobie dobrą historię kredytową w BIK. Do tego często dochodzą inne czynniki takie jak wiek, stan cywilny czy ilość osób na utrzymaniu.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Wiele osób wie jak sprawdzić zdolność kredytową, ale niekoniecznie to jak ją poprawić. Czasami nie jest ona najlepsza, ale na szczęścia jest kilka możliwości by ją poprawić. Jak zatem podnieść zdolność kredytową:

  • wystąpić o kredyt wraz z małżonkiem. Zadziała to jeśli w małżeństwie występuje rozdzielność majątkowa,
  • złożyć wniosek z kimś z rodziny, jeśli jego dochody mogłyby podnieść zdolność kredytową,
  • w sytuacji, gdy któreś z małżonków nie posiada żadnych dochodów można wystąpić o rozdzielność majątkową, a następnie złożyć wniosek o kredyt samodzielnie,
  • rozłożyć kredyt na dłuższy okres czasu. Dłuższy okres spłaty to mniejsze raty, a to z kolei przekłada się na wyższą zdolność kredytową,
  • wydłużenie pozostałych kredytów lub ich konsolidacja (jeśli takowe są),
  • warto w zarobkach uwzględnić również wszelkiego rodzaju premie, ponieważ banki często również je biorą pod uwagę.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here