Jak ugotować kaszę gryczaną

Kasze po latach wyparcia przez ziemniaki, ryż i makaron wracają do łask, a to za sprawą coraz wyższej świadomości społeczeństwa na temat tego, co jemy. Kasza gryczana to jeden z liderów w swojej kategorii, posiadający dużo wartości odżywczych. Jak zaprosić ją na talerze, aby zachwycała smakiem i stanowiła odskocznię od nudnych ziemniaków?

Jak ugotować kaszę gryczaną?

Jak ugotować kaszę gryczanąKaszę gryczaną można kupić zarówno w formie sypkiej jak i w woreczkach. Kto nigdy nie próbował jej przygotować, nie musi się bać. Jak ugotować kaszę gryczaną? Bardzo prosto. Podobnie jak ryż, wrzucamy odmierzoną porcję lub woreczki do wrzącej, osolonej wody. Długość gotowania może różnić się w zależności od producenta, dlatego zawsze warto czytać instrukcję przyrządzania, która powinna być wydrukowana na opakowaniu. Ilość kaszy którą przeznaczymy do gotowania jest zależna od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na utrzymaniu sypkiej formy, będzie trzeba użyć większej ilości, niż wtedy, kiedy zależy nam na miękkiej, kleistej konsystencji. Kasza w formie sypkiej będzie miała tylko o połowę większą objętość niż na początku, natomiast dobrze ugotowana – nawet trzykrotnie. Dzieje się tak za sprawą ilości pochłoniętej wody – im dłużej gotujemy, tym więcej wody zostaje wchłonięte przez kaszę.

Jaki rodzaj kaszy wybrać?

Warto zwracać uwagę na rodzaj wybranej kaszy. Odmianą kaszy gryczanej jest kasza krakowska, która charakteryzuje się tym, że jest znacznie drobniejsza od zwykłej. Takiej kaszy nie należy płukać, ponieważ szybko nasiąka wodą, a przed ugotowaniem często stosuje się zacieranie kaszy za pomocą białek jaj. Kiedy już wiemy jak ugotować kaszę gryczaną warto pomyśleć o urozmaiceniach, które pozwolą wydobyć z niej to, co najlepsze. Kaszę gryczaną można spożywać jako zamiennik dla ziemniaków czy ryżu. Zarówno mielone kotlety, schabowe czy duszone mięso świetnie sprawdzą się w tym towarzystwie, tak samo jak towarzyszące im sosy, którymi śmiało można polewać kaszę.

Bardzo popularne jest spożywanie kaszy gryczanej ze skwarkami i smażoną cebulką, co wspaniale łączy się z jej głębokim smakiem. Jako dodatek można podać pokrojone ogórki kiszone a do popicia – maślankę. Warto wiedzieć, jak ugotować kaszę gryczaną w kuchni jarskiej. Doskonale nadaje się ona jako materiał na wegetariańskie pulpety, nadzienie do zrazów czy farsz do pierogów i naleśników. Kasza ta ma długą historię w kuchni polskiej i na przestrzeni wieków znajdowała zastosowanie w wielu różnych kombinacjach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here