Jak wejść do BIOSa?

Jednym z najogólniejszych podziałów jeżeli chodzi o budowę komputerów jest hardware i software. Chodzi o część fizyczną komputera w postaci wszystkich podzespołów (hardware) oraz o oprogramowanie (software). Przy diagnostyce problemów z komputerem, najpierw należy zdecydować, która z tych dwóch zawiodła.

Jeżeli zawodzi system lub sprzęt to często „narzędziem” jakie jest wykorzystywane do naprawy problemu jest BIOS

Jeżeli zawodzi system lub sprzęt to często „narzędziem” jakie jest wykorzystywane do naprawy problemu jest BIOSBIOS to małe urządzenie na płycie głównej, które przechowuje w swojej pamięci podstawowe informacje o podstawowej konfiguracji systemu oraz o rzeczach takich jak data i godzina. Jest pewnego rodzaju łącznikiem między sprzętem a oprogramowaniem. Uruchamia się zawsze wraz ze startem komputera i ma do wykonania parę ważnych zadań. Jest to testowanie procesora, testowanie pamięci RAM, ładowanie sterowników przerwań oraz uruchamianie urządzeń peryferyjnych. Po pomyślnym przebiegu testu BIOS wydaje charakterystyczny dźwięk i dalszą kontrolę nad komputerem przekazuje do systemu operacyjnego.

BIOS-y różnią się trochę między sobą zależnie od tego od jakiego producenta pochodzą, wiec znaczenie innych sygnałów jakie może wydać BIOS niż ten oznaczający pomyślnie zakończone testy powinno być opisane na stronie producenta lub w instrukcji. Różnice tutaj się nie kończą, występują tez niewielkie różnice w tym jak wejść do biosa zależnie od producenta.

Jak wejść do BIOSa?

Aby dostać się do BIOS-u trzeba w momencie przeprowadzania przez niego testu wcisnąć odpowiedni klawisz. I tutaj wachlarz wyboru w zależności od biosa jakiego posiadamy jest dość duży. Może być to klawisz ‚Delete’, ‚Esc’, ‚Ctrl’, ‚Alt’ czy ‚F1’.

To bardzo ważna część w diagnostyce komputerowej bo często tylko w taki sposób można dostać się do sprzętu i zobaczyć co właściwie się stało. Nierzadko zapada jakiś ciężki wyrok na jeden z podzespół, na przykład okaże się, że karta graficzna dokonała żywota, że coś się zadziało w dysku lub może nawet procesor nie daje już rady i okropnie się przegrzewa.

Ale nie wolno być pesymistą bo przecież i zwykłe wirusy potrafią narobić stracha a jeżeli chodzi o problemy z systemem to zawsze w ostateczności pozostaje nam jego formatowanie – chociaż jest to sposób, który praktycznie naprawi każdą usterkę w software to jednak jest dość amatorski bo to zwykła droga na skróty. Dobry serwisant powinien starać się za wszelką cenę naprawić usterki systemowe nie narażając klienta na utratę jakichkolwiek danych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here