Jak wyglądają mole?

Mole są niezwykle uciążliwymi szkodnikami, które powszechnie występują w wielu krajach. Wielu z nas zmaga się z problemem moli odzieżowych i spożywczych. Ich larwy niszczą ubrania i inne materiały lub żerują w szafkach kuchennych na suchych produktach. Nie są wybredne – znajdziemy je w kaszy, mące, suszonych owocach, mleku rozpuszczalnym, orzechach, czekoladzie, słodyczach, nasionach, pokarmie dla zwierząt, krakersach, grzybach, makaronach, a nawet soli. Niestety papierowe opakowania, nawet najbardziej szczelne, nie gwarantują, że mole nie dostaną się do środka. Niekiedy zdarza się, że zanieczyszczone produkty przyniesiemy prosto ze sklepu.

Jak wyglądają mole?

Mole ubraniowe mają długość około 9 milimetrów, natomiast rozpiętość ich skrzydeł waha się w przedziale od 12 do 16 milimetrów. Wąskie skrzydła pierwszej pary są zabarwione na żółtozłocisty, połyskujący kolor. Skrzydła drugiej pary są żółtoszare, nieco jaśniejsze od pary pierwszej. Formy dorosłe moli spożywczych mają kolor szaro-brązowy. Kształtem zbliżone są do moli ubraniowych. Mierzą do 10 milimetrów i przeżywają w tej formie od 5 do 7 dni.

Jak wyglądają mole?Larwy najczęściej są białe, ale w zależności od pokarmu mogą mieć zabarwienie zielone lub różowe. Choć dorosłe mole żyją krótko, to niestety samica może złożyć nawet ponad 200 jaj. Z nich po 12 dniach wylęgają się larwy, które to właśnie są odpowiedzialne za niszczenie ubrań. Rozwój moli, podobnie jak większości owadów, jest związany z temperaturą otoczenia – stadium larwalne trwa od 2 do nawet 41 tygodni. Charakterystycznym objawem żerowania larwy jest obecność dużych ilości cienkich nici, za pomocą których owijają żywność, zrzucaną skórę, odchody oraz skorupki jaj.

Poczwarek nie znajdziemy w pobliżu pożywienia

Kokony wytwarzają w różnych miejscach, często tam, gdzie sufit styka się ze ścianą. Skoro już wiemy jak wyglądają mole i zaobserwujemy je w domu, jak skutecznie się ich pozbyć? Mole ubraniowe można skutecznie wypędzić za pomocą olejków eterycznych lub suszu lawendy. Trzeba wietrzyć i sprzątać szafy, co jednak nie jest gwarancją, że mole się w nich nie zagnieżdżą. Warto wynieść rzeczy na których żerują mole na mocne słońce, które po godzinie powinno doprowadzić do unieszkodliwienia wszystkich stadiów rozwojowych moli ubraniowych. Przeciw molom spożywczym można zastosować dostępne w sklepach pułapki feromonowe, najczęściej mające formę zawieszek lub specjalnych plastrów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here