W dzisiejszym poradniku zastanowimy się jaki Linux wybrać, by pracowało nam się na nim dobrze. Sprawdzimy co te systemy potrafią, jakie mają wady i zalety, dlaczego warto się nimi zainteresować oraz jaką wiedzę trzeba mieć, by zainstalować i użytkować Linux. Zapraszamy do lektury naszego poradnika na ten temat.

Co to jest Linux?

jaki linuxNa początku sprawdzimy czym w ogóle są te systemy, zanim zadamy sobie pytanie jaki Linux warto zainstalować. Otóż pochodzą one z rodziny Uniksowej, a więc systemów, które istnieją już od wczesnych lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Najpierw były one używane przez administratorów sieciowych, głównie do kontroli ruchu sieciowego i tym podobnych. Rzadko kiedy pojawiały się na zwyczajnych komputerach, które znajdowały się w biurach i ogólnie były wykorzystywane do pracy. Niemniej już na wczesnym etapie dostrzeżono ich potencjał.

Jaki jednak związek ma Linux z Uniksem? Otóż chodzi o jądro systemowe, a więc główny program, który pozwala systemowi działać. Nie ma on żadnego interfejsu graficznego, nie widzimy go, dopiero na nim uruchamiane jest między innymi oprogramowanie graficzne, które umożliwia nam komfortową pracę. Jądro z rodziny systemów typu Unix zostało zaadaptowane do później do użytku biurowego, a ostatecznie nawet domowego. Jednak trzeba było stworzyć od nowa całą powłokę systemową, która miałaby umożliwiać łatwą i przyjemną pracę, a także dawać dużą funkcjonalność. Tak właśnie powstał Linux.

Środowiska graficzne Linuxa

Ogromną zaletą Linuksa jest to, że jest on darmowy. Tak można powiedzieć o większości tak zwanych dystrybucji, a więc specjalnych wydań, które mogą różnić się pewnymi funkcjami, wyglądem oraz sposobem pracy. Jeżeli więc pytamy jaki Linux powinniśmy zainstalować, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zależy to od tego, jakie funkcje są nam potrzebne, a przede wszystkim od naszych osobistych upodobań. Do Linuksa wydane zostały różne środowiska graficzne, z których najbardziej popularne to KDE oraz GNOME. Różne dystrybucje wykorzystują różne interfejsy, dlatego też najważniejsze byśmy wybrali odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb. Teoretycznie na każdym środowisku możemy pracować tak samo efektywnie, jednak istnieją pewne różnice, które mogą spowodować, że na przykład na GNOME będzie nam wygodniej niż na KDE, lub odwrotnie.

Dystrybucje Linuxa

Skoro wiemy już, że Linuksy posiadają różne środowiska graficzne, to teraz pomówmy jeszcze o dystrybucjach. Otóż każda z nich różni się też domyślną listą programów, które są tam zainstalowane. Na przykład jeżeli chcemy mieć dużo aplikacji biurowych, to warto wybrać chociażby Mandrivę bądź Redhat. Jeżeli natomiast będziemy chcieli używać systemu w domu i chcemy mieć pod ręką gotowy zestaw programów do przeglądania internetu, czy też oglądania filmów zarówno online jaki i DVD, to lepszym wyborem będzie Ubuntu.

Niezależnie jednak jaki Linux wybierzemy, to i tak będziemy mogli w przyszłości doinstalować do niego takie programy, jakie będziemy chcieli. Niemniej w przypadku systemów z rodziny Uniksowej, dużo zależy też od kwestii posiadanej przez nas kompilacji jądra, o którym już wspominaliśmy wcześniej. Jeżeli nie ma w nim na przykład zbyt wielu funkcji multimedialnych, to nie uda się nam na nim uruchomić na przykład aplikacji do odtwarzania filmów. Przed wyborem konkretnej dystrybucji Linuksa musimy więc dokładnie przeczytać jej opis i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jaki Linux wybrać?

Zaletą posiadania systemu z rodziny Linuksów jest przede wszystkim to, że są one darmowe. Nie musimy płacić kilkuset, czy wręcz kilku tysięcy złotych, aby zakupić licencję na używanie systemu na jednym komputerze. Jeżeli mamy dużo komputerów w domu i nie chcemy na każdego z nich osobno kupować licencji na użytkowanie systemu, to wystarczy, że na każdym z nich zainstalujemy Linux. Możemy też bez problemu używać Linuksów na komputerach biurowych. Wystarczy tylko wybrać dystrybucję do tego przystosowaną i będziemy mieli możliwość łatwej pracy.

jaki linuxDystrybucje te posiadają mnóstwo oprogramowania biurowego, są tam programy takie jak edytor tekstów typu WYSIWYG, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji i tak dalej. Nie musimy więc nie tylko kupować drogiego systemu operacyjnego, ale także pakietu programów biurowych, który również swoje kosztuje. Niestety są też wady. Niezależnie jaki Linux wybierzemy, to nie będziemy mogli używać w nim każdego sprzętu. Niektóre urządzenia, jak na przykład kamery internetowe, klawiatury i myszy na USB, drukarki, modemy i tym podobne, nie zawsze będą mogły działać pod kontrolą Linuksa, bo po prostu nie ma do tego sprzętu dostępnych sterowników na ten system.

Aby podsumować nasz poradnik, trzeba powiedzieć, że to jaki Linux powinniśmy wybrać, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, do czego będziemy używać komputera, czy będą to zajęcia domowe typu oglądanie multimediów i przyglądanie internetu, czy też będą to prace typowo biurowe. Najważniejsze byśmy czytali uważnie wszystkie informacje o dystrybucjach, zanim wybierzemy jedną z nich do zainstalowania na naszym komputerze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here