jaki telefon kupić

W dzisiejszym świecie bardzo trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu. Jeszcze 30 lat temu aparaty stacjonarne obecne były tylko w co którymś mieszkaniu. Teraz w domach prywatnych rezygnuje się z takich urządzeń – zostały ostatecznie wyparte przez komórki. Do tego propozycje operatorów bywają bardzo atrakcyjne – często za niewielką cenę można mieć ciekawą taryfę z darmowymi połączeniami, smsami i pakietem internetowym. Pozostaje jednak pytanie: jaki telefon kupić, by spełniał nasze oczekiwania? Biorąc pod uwagę niezwykle szeroką ofertę dzisiejszego rynku, który wciąż wprowadza kolejne modele, wybór jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Ilość wariantów wydaje się bowiem niemal nieograniczona, zarówno pod względem możliwości technicznych, parametrów, jak i wyglądu czy koloru. Wielu osobom bardzo trudno jest się zdecydować na konkretną opcję.

Jaki telefon kupić?

jaki telefon kupićMyśląc o tym, jaki telefon kupić, niewątpliwie trzeba wziąć pod uwagę potrzeby użytkownika. Należy sobie zadać więc pytanie, do czego właściwie taki aparat ma nam służyć. Choć wydaje się to proste, sprawa nie jest wbrew pozorom tak oczywista – w XXI wieku wykonywanie połączeń nie jest jedyną funkcją komórki. Zacznijmy od tego, jaki telefon kupić osobie w starszym wieku. W większości przypadków ludzie tacy nie potrzebują najnowocześniejszego smartfona z setką opcji. Podeszły wiek raczej nie wiąże się też ze stałym korzystaniem z aplikacji typu Snapchat, Instagram czy Facebook. Babcia czy dziadek, którzy mają 80-90 lat zwykle niespecjalnie zainteresowani są również grami. Im telefon służyć ma zazwyczaj głównie do dzwonienia i wysyłania smsów.

Ponadto ludzie w tym wieku miewają już poważne problemy ze wzrokiem, często również koordynacją ruchową, często też nie są w stanie zapamiętać tego, jak obsłużyć bardziej wymagające urządzenie. Telefon dla nich powinien być sprzętem prostym, z minimalną ilością funkcji, dużym wyświetlaczem i klawiszami, ponieważ nie wszyscy starsi ludzie przekonani są do aparatów dotykowych. Warto więc uzgodnić z nimi tę kwestię. W sklepach dostępne są specjalne modele dla seniorów, dostosowane pod wieloma względami dla użytkowników w podeszłym wieku. Należy też dodać, że urządzenia te wyposażone są często w przycisk alarmowy, służący do szybkiego wezwania pomocy, co bywa bardzo przydatne w momencie, gdy starszy człowiek gorzej się poczuje, zabłądzi lub będzie potrzebował jakiegokolwiek wsparcia.

Nowoczesne smartfony

Inaczej sprawa wygląda u ludzi młodych lub w średnim wieku. Niemal wszyscy użytkownicy w tym przedziale decydują się na nowoczesne smartfony. Te jednak różnią się od siebie możliwościami, a tym samym – ceną. Można bowiem znaleźć modele zarówno za kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy złotych. Oczywiście to, jaki telefon kupić, to kwestia zależna od jego wykorzystania. Człowiek, który używa komórki przez większą część doby do pracy, wykonując połączenia, pisząc smsy, wysyłając maile, prowadząc wideokonferencje, robiąc przelewy bankowe, musi mieć telefon z dobrym procesorem i wytrzymałą baterią, której nie będzie musiał podładowywać co 3 godziny. Podobnie jest z osobami, które zajmują się grafiką, fotografią czy prowadzeniem firmowych kont w social mediach.

Tu bardzo istotny będzie na pewno typ aparatu fotograficznego w smartfonie. Trzeba zatem dokładnie sprawdzić parametry techniczne i zwrócić uwagę nie tylko na rozdzielczość i ilość pikseli, ale też typ lampy i dostępne w telefonie tryby robienia zdjęć. Oczywiście bardzo istotna jest także pamięć wewnętrzna, by swobodnie można było zmieścić wszystkie wykonane fotografie, filmy oraz aplikacje służące np. do ich edycji i obróbki, jednak to akurat nie jest sprawą priorytetową z uwagi na możliwość dokupienia zewnętrznej karty pamięci. Miłośnicy gier czy filmów powinni natomiast wziąć pod uwagę nie tylko procesor i baterię, ale też dobry wyświetlacz. Z kolei tym, którzy bardzo lubią odtwarzać muzykę za pomocą smartfona, zaleca się sprawdzenie głośników urządzenia.

Telefon dla dziecka

Wielu rodziców ma też dylemat, jaki telefon kupić dziecku. Tu wszystko zależy od wieku młodego człowieka. Kilkulatkowi wystarczy zwykły, najprostszy smarfton, bez miliona możliwości i funkcji, z których dziecko i tak nigdy nie skorzysta. Ważne jednak, by urządzenie było solidnie wykonane. Dodatkowo warto zadbać o zabezpieczenia w postaci obudowy, etui i szkła lub folii na ekran.

jaki telefon kupićDzieci często zapominają o telefonach, upuszczają je, wrzucają luzem do plecaka czy kieszeni, bawiąc się przy tym i skacząc, zatem często dochodzi do uszkodzeń, zarysowań czy pęknięć sprzętu. Nastolatki w kolei zwykle używają komórki do wielu rzeczy, dlatego sprawny procesor oraz dobra bateria i wyświetlacz są jak najbardziej wskazane. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba wybierać od razu najdroższy typ telefonu. Z powodzeniem sprawdzi się na pewno smartfon ze średniej półki, zwłaszcza że wiele takich modeli ma naprawdę bardzo duże możliwości techniczne.

Zastanawiając się, jaki kupić telefon, warto przejrzeć oferty w internecie i dowiedzieć się o wybranych modelach nieco więcej. Pomocna może być też porada konsultanta lub sprzedawcy w sklepie lub punkcie obsługi klienta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here