Leczenie objawów kataru

Dość popularne jest stwierdzenie, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Stąd też często uznaje się, że wystarczy go przeczekać, by dolegliwości ustąpiły samoistnie. Nie jest to jednak do końca prawda. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, by szybciej zwalczyć katar i zmniejszyć jego uciążliwość.

Czym jest katar?

Katar to potoczne określenie stosowane w stosunku do nieżytu nosa. Jest to sytuacja, gdy w wyniku stanu zapalnego obejmującego śluzówkę nosa następuje gromadzenie się nadmiaru wydzieliny, co skutkuje niedrożnością nosa, kichaniem, a często prowadzi również do osłabienia zmysłów smaku i węchu.

Katar nierzadko towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, występuje podczas przeziębienia oraz zapalenia zatok. Najczęściej jest konsekwencją infekcji wirusowej, rzadziej może wystąpić w wyniku zakażenia bakteryjnego.

Katar – objawy

Objawy kataru są bardzo podobne niezależnie typu infekcji. Podczas kataru mamy do czynienia z nadmiarem wydzieliny, dokucza nam zatkany nos, obrzęk małżowin nosowych, a także drapanie w gardle. Często towarzyszy mu także uczucie rozbicia wraz z bólem głowy, jak również kaszel. W przypadku kataru alergicznego do wymienionych wyżej objawów dołączają także: łzawienie oczu, kichanie i świąd nosa.

Leczenie kataru

Do leczenia kataru można podejść na dwa sposoby – zwalczając objawy lub likwidując przyczyny. Należy przy tym pamiętać, że najczęściej stosowane jest pierwsze podejście. Leczenie przyczynowe stosowane jest właściwie jedynie w przypadku zakażeń bakteryjnych lub też kataru o podłożu alergicznym – stosuje się wtedy tzw. odczulanie.

Leczenie kataru poprzez zwalczanie objawów sprowadza się głównie do oczyszczania nosa z nadmiaru wydzieliny oraz stosowania leków zawierających substancje, których zadaniem jest obkurczanie śluzówki nosa.

Co na katar?

Leki na katar w większości przypadków mają postać kropli do nosa. Ich zadaniem jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. W ich składzie najczęściej znajdują się też substancje, które obkurczają śluzówkę nosa. Ulga po zastosowaniu tego typu kropli jest niemalże natychmiastowa. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie nie może trwać dłużej niż kilka dni (z reguły 3 – 4), gdyż po tym czasie, zamiast zwalczać katar, mogą stać się one jego wtórną przyczyną.

Można także zdecydować się na doustne leki na katar. Dzięki zawartej w nich pseudoefedrynie powodują one zmniejszenie ilości wydzieliny oraz wpływają na obkurczenie śluzówki. Tego typu preparatów nie poleca się jednakże m.in. w przypadku osób z chorobami serca czy dolegliwościami układu krążenia.

Sprawdzone środki na katar to nie tylko stricte leki. Dobrym sposobem na usunięcie nadmiaru wydzieliny z nosa są płukanki roztworem soli. Dzięki odpowiedniemu stężeniu pozwalają one nie tylko pozbyć się wydzieliny, ale także obkurczają śluzówkę.

Leczenia kataru najczęściej podejmujemy się na własną rękę w domowym zaciszu. Jest to możliwe dzięki dużej dostępności preparatów bez recepty, których zadaniem jest zwalczanie niepożądanych objawów. Kiedy jednak sprawdzone środki na katar zawiodą, należy niezwłocznie udać się do lekarza – niekiedy przyczyną kataru może nie być zwykła infekcja wirusowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here