Odzyskiwanie ciepła z każdego elementu domu

Nowo wybudowane domy muszą mieścić się w coraz to bardziej restrykcyjnych standardach, które z roku na rok wciąż podwyższają parametry przepuszczalności ścian, dachów, jak i okien. W tej chwili współczynnik przepuszczania w oknach powinien wynosić maksimum U = 1,8, A dom pasywny powinien posiadać ten własnie współczynnik U = 0,8.

Czym jest dom pasywny?

Dom, czy też budynek pasywny jest najbardziej ekologiczną wersją domu, jaką wynaleziono. Pasywny dom jest drogi w budowie, ale koszt jego ogrzewania jest tak niewielki, że początkowo poniesione wydatki stosunkowo szybko się zwracają. Grube, wykończone pieczołowicie dobranym materiałem ociepleniowym o idealnej grubości, okna trzyszybowe z grubością około 9 cm, drzwi wejściowe ze specjalnymi uszczelkami dla zachowania idealnej szczelności, dobrze zabezpieczającymi dom przed utratą ciepła wiatrołap.

Cechy okien pasywnych

Dzięki swoim szczególnym cechom okna pasywne nie dają możliwości utraty ciepła w takim stopniu, w jakim robią to okna o budowie tradycyjnej, a oprócz tego gwarantują odzysk energii słonecznej w postaci dodatkowego ciepła. Tylko okna opatrzone certyfikatem Polskiej Instytucji Budownictwa Pasywnego dadzą sto procent pewności, że są tak szczelne, jak faktycznie są opisywane, a ich właściwości nadają im charakteru odpowiedniego dla budowanych w formie pasywnej domów.

W domu budowanym we wspomnianej technologii szalenie ważne jest usytuowanie okien, które powinny być zamontowane po stronie południowej w jak największej ilości. Duże przeszklenia od tej strony świata zagwarantują dostarczanie do domu zarówno ciepła, jak i światła, które zwiększą energooszczędność domu.

Trzyszybowe okna to główna cecha przeszkleń pasywnych. Oprócz tego okna takie nie posiadają grubości 80 mm, ale 90 – 120 mm, co daje dodatkową ochronę przed chłodem i uciekającym na zewnątrz ciepłem.

Energooszczędne a pasywne

Każde pasywne okno jest energooszczędne, ale nie każde energooszczędne okno jest pasywne, chociaż sprzedawcy używają często tych określeń zamiennie. Energooszczędne okno ma współczynnik U = OD 1,0 do 0,8, a okna pasywne mają ten sam współczynnik równy bądź mniejszy niż 0,8.

Przy zakupie okien trzeba dokładnie sprawdzić każde ich parametry, ponieważ zakup tych elementów domu z nieznanego źródła i o nieznanych cechach jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here