Ostracyzm - historyczna ciekawostka czy aktualny problem?

Lekcje historii wielu z nas kojarzą się z niekończącymi się, często bardzo nudnymi, monologami nauczyciela o zamierzchłych czasach. W naszej pamięci zapisało się mnóstwo pojęć, do których zwykle nie potrafimy jednak przypisać odpowiedniej definicji. Zastanawialiście się więc kiedyś – co to ostracyzm?
Pojęcie ostracyzmu narodziło się już w starożytnej Grecji, a dokładnie ok. VI w. p.n.e. w Atenach; wymyślił je Klejstenes, który był politykiem. Słowo „ostracyzm” pochodzi od glinianych naczyń, czyli ostraki, na których osoby decyzyjne wyskrobywały nazwiska tych obywateli, którzy ich zdaniem zagrażali greckiej demokracji. Kojarzycie sądy skorupkowe? To właśnie potoczna nazwa tamtej praktyki, ponieważ nie było to mowy o ani o stronach postępowania, ani o jakimkolwiek procesie; wszystko działo się poza ewentualnym wygnanym. Ostracyzm był niczym innym jak praktyką polityczną, polegającą na typowaniu i wypędzaniu z miasta na 10 lat osób, które według rady dążyły do tyranii. Głosowania te były całkowicie tajne.
W dzisiejszych czasach ostracyzm jest synonimem bojkotu, wykluczenia kogoś z towarzystwa ze względu na jego nieakceptowane przez resztę społeczności zachowania, poglądy, stosowane praktyki; oznacza również wydanie wyroku na takiego oskarżonego, któremu bardzo ciężko jest udowodnić winę. Ostracyzm jest problemem dotykających głównie małych społeczności – grupy znajomych czy klasy szkolnej. Nie dotyczy on tylko ludzi młodych – coraz częściej z ostracyzmem można spotkać się w miejscu pracy.

yoggi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWynajem auta na dłużej
Następny artykułCo to sarmatyzm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here