Prowadzenie księgowości w firmie

Prowadzenie księgowości to podstawowy element każdej działalności gospodarczej. Księgowość jest podstawową rachunkowości i polega na rejestracji odpowiednio udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które mają wpływ na zmiany majątku. Księgowość może być prowadzona samodzielnie przez właściciela lub przez zatrudnioną przez niego księgową. Większość firm decyduje się jednak oddać to zadanie w ręce profesjonalnych biur rachunkowych, czyli skorzystać z outsourcingu usług księgowych.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Dzieje się tak najczęściej w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub niewielkich firm. Takie rozwiązanie wymaga od właściciela minimalnej wiedzy na temat rachunkowości i obowiązujących przepisów prawnych. Samo prowadzenie księgowości w dzisiejszych czasach nie jest skomplikowane, ponieważ wspierane jest przez specjalne systemy informatyczne, które znacznie ułatwiają pracę. Zaletami takiego rozwiązania jest stała kontrola nad finansami oraz oszczędności związane z prowadzeniem księgowości samodzielnie.

Outsourcing usług księgowych

Zlecenie usług księgowych profesjonalnym biurom rachunkowym to najczęściej stosowany sposób prowadzenia księgowości. Takie działanie, to outsourcing usług księgowych. Biura w ramach outsourcingu prowadzą kompleksową obsługę rachunkową firmy. Poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych oferują okresowe przeglądy dokumentów, sporządzanie analiz i raportów, kontakt z urzędem skarbowym, rozliczenia roczne i wiele innych usług związanych z prowadzeniem rachunków firmy. Do zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim możliwość skoncentrowania się na kluczowych kompetencjach. Dodatkowo firma ma stały dostęp do kontaktu ze specjalistami z dziedziny księgowości, firma jest reprezentowana przez biuro w urzędach skarbowych i podczas kontroli. Outsourcing pozwala też zredukować koszty zatrudnienia pracowników działu księgowości i zakupu specjalistycznego oprogramowania.

Wybór sposobu prowadzenia księgowości w firmie zależy przede wszystkim od jej wielkości i od umiejętności właściciela w tym właśnie zakresie. Niemniej jednak outsourcing usług księgowych poza organizacją przynosi szereg korzyści i gwarantuje profesjonalne zarządzanie rachunkami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here