Toruń - miasto z krzyżacką przeszłością

Jednym ze wspanialszych miast polskich o przeszłości związanej z istnieniem zakonu krzyżackiego na tych terenach – jest Toruń. Nie ma w tym mieście tak wielkiego zamku zakonnego jak w Malborku (Malbork – czyli Marienburg – był stolicą państwa Krzyżaków i znajduje się w nim jedne z największych zamków Europy Środkowej). Mimo to i tak jest co zwiedzić w Toruniu – istnieje tu mnóstwo śladów obecności Krzyżaków i innych wydarzeń historycznych.

Ruiny zamku krzyżackiego znajdują się na terenie Starego Miasta. Obecnie w ruinach znajduje się muzeum oraz wystawa średniowiecznych machin oblężniczych. Na Starym Mieście funkcjonuje dużo odniesień do państwa zakonnego. Turyści mogą kupić mnóstwo pamiątek przedstawiających postaci braci zakonnych, miecze, tarcze, Prawie cała starówka otoczona jest od południa murem miejskim. W jednym z miejsc do muru przylega tak zwana krzywa wieża – dom o pewnym pochyleniu. Kiedyś podobno znajdowało się w nim więzienie, choć nie jest to potwierdzone.

Po lewej stronie Wisły znajduje się punkt widokowy, który również ma związek z krzyżacką historią Torunia i okolic. W tym bowiem miejscu doszło do podpisania pokoju toruńskiego w 1411 roku, czyli po wojnie polsko-krzyżackiej. To właśnie w tej wojnie odbyła się bitwa pod Grunwaldem pomiędzy wojskami krzyżacko-zachodnimi (rycerze-goście z państw Europy Zachodniej) a armią złożoną z Polaków, Litwinów, Rusinów, Tatarów, Nowogrodzian, Czechów (czescy najemnicy walczyli zresztą po obu stronach). W tej samej wojnie, po bitwie grunwaldzkiej, doszło też do oblężenia Malborka.

kosmetomania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here