Wodniak jądra

Wodniak jądra może być wrodzony (u noworodków) lub wtórny (powstały wskutek urazów, infekcji itp.). Jakie są objawy tej dolegliwości? Skąd się bierze i jak się z nią uporać? Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji na temat wodniaka jądra!

Czym jest wodniak jądra?

Wodniak jądra to powiększenie zawartości moszny, wywołane nagromadzeniem surowiczej treści w obrębie osłonki własnej jądra. Może pojawić się u mężczyzny w każdym wieku, również u niemowląt (wówczas mówimy o wodniaku wrodzonym). Jest to inaczej mówiąc rodzaj torbieli, czyli tworu, w którym znajduje się płyn o bursztynowej barwie, otoczony osłonkami.

Wodniak jądra – przyczyny

Wodniak może pojawić się wskutek nieprawidłowego zstępowania jąder do moszny. W takiej sytuacji wyrostek pochwowy nie zostaje zamknięty, a to w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się w nim płynu otrzewnego, który z czasem przekształca się w wodniaka jądra lub wodniaka powrózka nasiennego. Wodniaki wrodzone powstają podczas organogenezy, a ich obecność diagnozowana jest tuż po urodzeniu dziecka. Wodniaki nabyte tworzą się natomiast z różnych powodów i może to być np. zapalenie jądra, zapalenie najądrza, uraz jądra, nowotwór jądra czy skutek operacji żylaków powrózka nasiennego albo przepukliny pachwinowej. W zależności od przyczyny i nasilenia objawów, niekiedy koniecznością może okazać się operacja wodniaka jądra.

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra cechuje się zwykle jednostronnym powiększeniem moszny, a na powierzchni jądra pacjent może wyczuć owalny, miękki i przesuwalny guzek. Szczególnie zauważalne jest powiększenie wodniaka w godzinach wieczornych, uczucie napiętej powierzchni jądra bez zaczerwienienia, czasem problemy z chodzeniem lub podczas intensywnej aktywności, rzadko ból.

Jak przebiega leczenie wodniaka jądra?

Mężczyzna, którzy zaobserwował u siebie powiększony rozmiar moszny powinien koniecznie udać się do specjalisty w celu diagnostyki. Wykonane zostanie badanie palpacyjne, diafanoskopia i najczęściej także USG. Leczenie przebiega na dwa sposoby. Pierwszy to nakłucie wodniaka w celu odprowadzenia płynu (niestety to niezbyt skuteczna metoda, powodująca najczęściej nawrót choroby). Drugim jest operacja wodniaka jądra, która polega na otwarciu torbieli i wycięciu lub wywinięciu jej ściany. W przypadku wodniaków wrodzonych zwykle zalecana jest obserwacja, bowiem w większości przypadków wchłania się on samoistnie. Przy okazji wodniaka często poruszany jest także temat obrzezania mężczyzn, o czym więcej informacji znajdziesz tutaj.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here