Zdrowy sen – czemu jest taki ważny

Zdarza ci się, że pomimo regularnego sypiania po 7-8 godzin nadal czujesz się zmęczony lub doskwiera ci gorsze samopoczucie? A może nie możesz zasnąć wkrótce po wejściu do łóżka?

Sprawdź, jakie czynniki wpływają na jakość twojego snu. Nawet drobna korekta codziennych przyzwyczajeń i uzupełnienie diety w substancje takie jak żeń-szeń indyjski (inaczej ashwagandha) może korzystnie oddziaływać na twoje wysypianie się.

Zdrowy sen – bo regeneracja jest najważniejsza

To właśnie podczas snu dochodzi do regeneracji organizmu oraz wypoczynku niezbędnego dla dalszego funkcjonowania. Obserwowane jest spowolnienie wielu czynności życiowych czy aktywności mózgu, sam sen nie jest jednak zjawiskiem jednorodnym. Zdrowy sen składa się z kilku faz, a obudzenie się w nieodpowiedniej może mieć niekorzystny wpływ na twój nastrój i samopoczucie.

Podstawowe stadia snu to trzy fazy NREM oraz faza REM. Cały cykl trwa zwykle około 1,5 godziny i podczas snu jest kilkukrotnie powtarzany. Najważniejszymi etapami snu są faza snu głębokiego (N3) oraz sen właściwy REM. To wtedy dochodzi do największej regeneracji czy np. utrwalenia nabytych umiejętności.

Idąc tym tropem, można zatem założyć, że najlepszą regenerację można osiągnąć w czasie snu o długości będącej wielokrotnością około 90 minut. Uważa się, że absolutnym minimum jest spanie nocą co najmniej 6 godzin (czyli 4 fazy), a optymalna długość wynosi 7,5 godziny. Czy zatem po takim czasie będziesz wyspany i wypoczęty?

Otóż nie, a raczej – nie zawsze. Zasady te sprawdzają się w wielu przypadkach, każdy organizm jest jednak inny i może mieć inne potrzeby wynikającego m.in. z uwarunkowań genetycznych. Ponadto na jakość snu i regeneracji wpływa wiele istotnych czynników dodatkowych, jak np. prowadzony tryb życia czy codzienna dieta.

Jak poprawić jakość snu i ułatwić zasypianie?

Trudności ze snem mogą wynikać np. z twojego jadłospisu. Pamiętaj, aby spożywane potrawy były pełnowartościowe i bogate w składniki odżywcze. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, kolacja natomiast powinna być lekkostrawna. Dobrze również, aby ostatnie danie przed snem miało niski indeks glikemiczny, przykładem są choćby pełnoziarniste makarony, warzywa czy brązowy ryż. Zaleca się też unikanie wieczorem produktów wysokobiałkowych (mięso, ryby), słodyczy, pieczywa z białej mąki i kofeiny.

Z pomocą przychodzą też inne składniki naturalne. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zioła czy rośliny, takie jak ashwagandha (witania ospała). Ich działanie jest kojące i rozluźniające, a do tego ułatwiają zasypianie.

Podobną funkcję spełniają suplementy diety. W składzie wysokiej jakości produktów znajdują się np. ashwagandha, znana również jako żeń-szeń indyjski, a także melatonina. Wystarczy jedna kapsułka, aby wspomóc nadejście snu oraz skrócić czas zaśnięcia.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here