służba celna

Nie masz jeszcze wybranej dla siebie ścieżki zawodowej? Bez obaw, nie każdy wie, czym może zajmować się i co będzie dla niego pracą marzeń. Zawodów na całym świecie jest naprawdę dużo. Pewnie o połowie z nich nawet nie wiemy. Żeby wybrać pracę, która będzie dla nas spełnieniem marzeń powinniśmy zacząć od zadania sobie pytania: Co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy? Jeśli nie masz pojęcia za co się zabrać to być może ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją. Dzisiaj przybliżymy Ci wiedzę na temat pracy w służbie celno-skarbowej. Jak wygląda praca w takim zawodzie? Z pewnością jak każda profesja mundurowa, nie należy ona do najłatwiejszych zajęć. Nie ma się co zniechęcać na starcie. Sprawdź jakie są obowiązki pracownika służby celno-skarbowej! 

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-w-sluzbie-celno-skarbowej/ 

Czym zajmuje się osoba pracująca w  służbie celno-skarbowej? 

Jest to służba celno-skarbowa to formacja działająca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Do zadań celnika należy: ,,rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko ograniczeniom obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym, określonym w art. 33 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ściganie ich sprawców, jeżeli zostały ujawnione przez organy celno-skarbowe”.

Jakie są obowiązki pracownika służby celno-skarbowej? 

Obowiązki celnika określa Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 16 listopada 2016 r. „Art. 199 KAS Obowiązki funkcjonariusza. Cytując słowa ustawy:

„Funkcjonariusz jest obowiązany:

1) dochować obowiązków wynikających ze złożonego ślubowania;

2) rzetelnie i terminowo wykonywać powierzone zadania;

3) racjonalnie gospodarować środkami publicznymi;

4) podnosić kwalifikacje zawodowe;

5) godnie zachowywać się w służbie oraz poza nią.”

Do ich zadań należy także: „rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko ograniczeniom obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym, określonym w art. 33 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ściganie ich sprawców, jeżeli zostały ujawnione przez organy celno-skarbowe”.

Zobacz też: http://cooltural.pl/praca-strazy-ochrony-kolei-mozna-zarobic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here