wojsko

Wojna niesie za sobą nieszczęście i niewyobrażalny straty. Jednak jest to okres dużych wynalazków. Wojskowi inżynierowie wymyślają coraz to lepsze przedmioty, które w zmierzeniu się z wrogiem pozwolą na uzyskanie przewagi i wygraną na polu walki. Może to okazać się niespodziewany, ale kilka wojskowych wynalazków trafiło już do cywilów i korzystają oni z nich na co dzień. Jesteście ciekawi jakie to wynalazki? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/wynalazki-wojskowe-z-ktorych-korzystamy-na-co-dzien-pokazujemy-i-objasniamy/ 

Jakie przedmioty przeszły z wojska do cywila? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele technologii, które zostały wynalezione na potrzeby wojska, zrewolucjonizowały życie cywilów. Do takich sprzętów należy między innymi mikrofalówka. Była ona nieoczekiwanym efektem pracy Percy’ego Spencera nad magnetronem, czyli elementem radaru. Konstruktor stojący przenoszenie zauważył, że batonik w jego kieszeni uległ stopnieniu. Postanowił więc stworzyć urządzenie, które złożone będzie z generatora fal elektromagnetycznych o wysokich częstotliwościach. Urządzenie miał zadanie podgrzewać jedzenie. Tak właśnie powstała pierwsza kuchnia mikrofalowa, która miała 1,5 m wysokości i ważyła ponad 300 kg. 

Innym wynalazkiem, który został opracowany na potrzeby armii był uniwersalny, super mocny klej– cyjanoakryl. Harry Cooper i Fred Joyner ( wojskowi inżynierowie), poszukiwali substancji, która będzie odporna na temperaturę oraz posłuży do naprawy kokpitów. W ten sposób powstał popularny SuperGlue, który trafił na rynek w 1958 roku. Klej wykorzystywany był do remontu domowych, ale również w medycynie podczas wojny w Wietnamie, gdzie służy do szybkiego zamykania ran.

Inne wynalazki wojskowe służące w codziennym życiu

Mikrofalówka nie jest jedynym przykładem obecności wojskowej technologii w codziennym życiu. Mało tego, wojsko przyczyniło się w znacznym stopniu do wyposażenia naszej kuchni. Wystarczy spojrzeć chociażby na patelnię. Podczas eksperymentów nad gazami pochodnymi, do czynników chłodniczych freonu, pozostawiona na noc próbka zamarzła tworząc niezwykle śliską i obojętną na związki chemiczne substancję stałą. Została zarejestrowana w 1945 r. jako „Teflon” , który dzisiaj wykorzystywany jest w produkcji patelni. 

Zobacz też: http://cooltural.pl/najgorsze-inwestycje-ktore-przyniosly-milionowe-straty/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here