Czym zajmuje się urolog?

Urolog to jedna ze specjalizacji zajmujących się leczeniem chorób wewnętrznych. Jej zadaniem jest diagnoza i leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego. Lekarze tej specjalizacji często działają na pograniczu innych gałęzi medycyny: nefrologii, onkologii czy ginekologii.

Urologia – opis specjalizacji i zadania urologa

Urolog to lekarz, którego wielu odwiedza dopiero w ostateczności. Ponieważ urologia zajmuje się układem moczowym i płciowym, pacjenci bywają zakłopotani i zawstydzeni. Tymczasem ignorowanie dolegliwości dotyczących układu moczowo-płciowego może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia. Wbrew obiegowej opinii urolog zajmuje się nie tylko problemami dotyczącymi męskiego układu rozrodczego. Urolog diagnozuje problemy z płodnością, z erekcją, choroby narządów płciowych, nowotwory prostaty i jąder. Zajmuje się jednak także, a może przede wszystkim układem moczowym – u mężczyzn, kobiet i dzieci. Lekarz tej specjalizacji specjalizuje się w leczeniu infekcji pęcherza i dróg moczowych, kamicy nerkowej, torbieli nerek, stanów zapalnych dotyczących układu moczowego.

Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do lekarza-urologa?

Do wizyty u urologa powinny skłonić każdego typu dolegliwości dotyczące układu moczowego, a w przypadku mężczyzn również układu rozrodczego. Niepokojące objawy to między innymi:

– ból przy oddawaniu moczu,
– zmniejszone lub zwiększone oddawanie moczu,
– stany zapalne narządów (pęcherza) układu moczowego lub dróg moczowych,
– infekcje dróg moczowych,
– nietrzymanie moczu,
– zmiany w wyglądzie moczu: nietypowa barwa moczu, krew w moczu, spieniony mocz,
– pieczenie lub swędzenie cewki moczowej,
– zmiany w wyglądzie narządów płciowych,
– problemy z erekcją,
– ból lub obrzęk jąder,
– zaczerwienienie prącia.

Niepokojące objawy warto notować, zwracając szczególną uwagę na częstotliwość oddawania moczu i jego wygląd. Taki dzienniczek pomoże w czasie wywiadu z urologiem – lekarzowi łatwiej będzie postawić diagnozę. W czasie wizyty lekarz zapyta o rodzaj dolegliwości, czas jej trwania, wykona niezbędne badanie. Warto pamiętać, że w przypadku wizyty w przychodni publicznej, konieczne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here