fioletowe płytki

Kolor fioletowy leży na pograniczu między pełną pasji, ognistą czerwienią a spokojnym, chłodnym niebieskim. Dzięki temu posiada wiele odcieni, a każdy z nich działa na nas inaczej. Poznaj bogatą symbolikę tego koloru i różnorodne możliwości, które daje w stylizacji wnętrz.

Jakie jest znacznie fioletu?

Kolor fioletowy jest jednym z najbardziej bogatych, jeśli chodzi o symbolikę. W wielu kulturach wiązany jest ze światem duchowym i owiany odrobiną tajemnicy – a także sam wprowadza podobny nastrój do pomieszczeń, w których jest wykorzystywany. Jednocześnie jednak wiąże się z luksusem, elegancją i wysoką pozycją. Te wszystkie cechy sprawiają, że w różnych czasach i kulturach był szczególnie chętnie wykorzystywany przez osoby obdarzone szacunkiem i stojące na piedestale, a jednocześnie mające bogatą wiedzę i życie wewnętrzne. Przysługiwał między innymi mędrcom, magom, kapłanom czy astrologom.

Odcienie fioletu także mają znaczenie. Ciemne są bardziej tajemnicze i melancholijne. Wiążą się z elegancją, luksusem, najwyższą pozycją społeczną, ale też kobiecością. Często właśnie w tym odcieniu tworzone są kobiece akcesoria z najwyższej półki, jak choćby buteleczki perfum. Spisuje się świetnie w pomieszczeniach przeznaczonych do kontemplacji.

Z kolei jasny, pastelowy fiolet to odcień młodości, świeżości i delikatności. Łączymy go z pierwszymi kwiatami, romantycznością i dziewczęcością. Jest świetnym dodatkiem do wszystkich nastrojowych pomieszczeń, w których romantyzm i subtelna kobiecość odgrywają dużą rolę.

Najrzadziej wybierane, krzykliwe odcienie fioletu, wiązane są z buntem i alternatywnymi subkulturami. Sięgały po nie między innymi gwiazdy muzyki, takie jak Jimmy Hendrix. Wciąż są kolorem nonkonformistycznej postawy.

Jak wpływa na nas fiolet w pomieszczeniach?

Kolor fioletowy nie tylko odznacza się bogatą symboliką, ale też może w bardzo różnorodny sposób oddziaływać na nasz stan emocjonalny i umysłowy. Zgodnie z tym, co przedstawiliśmy powyżej, ciemne odcienie fioletu zachęcają do przemyśleń, kontemplacji, a jednocześnie mogą sprzyjać kreatywności. W związku z tym to barwa idealna do salonu czy gabinetu, a nawet do pokoju dziecięcego.

Z kolei delikatne i pastelowe barwy będą bardziej radosne, lekkie i romantyczne. Wciąż wspomagają kreatywność, ale nie przytłaczają i kierują nasze myśli do lżejszych tematów. Ta barwa nie będzie też tak intensywnie na nas oddziaływać, dzięki czemu może zostać zastosowana w pokoju przeznaczonym do odpoczynku, np. w sypialni.

Z czym łączyć fioletowe płytki?

Płytki fioletowe to intrygująca alternatywa dla zazwyczaj wybieranych farb czy nawet tapet. Sprawdzają się w wielu pomieszczeniach jako element dekoracyjny, czemu sprzyjają różnorodne kształty, faktury i sposoby wykończenia, a także odcienie.

Oczywiście rzadko decydujemy się na wykorzystanie samego fioletu, więc warto zastanowić się, z jakimi innymi płytkami je połączyć. Fioletowe kafle świetnie sprawdzą się z jasnymi, neutralnymi barwami, takimi jak biel, ecru, kolor kremowy czy nawet jasny beżowy. Urozmaicą również proste szarości i pięknie będą się komponować z niewielkimi dodatkami w kolorze srebrnym lub czarnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here