Zastanawiasz się nad kursem języka niemieckiego? Jeśli dobrze wybierzesz, to na pewno będziesz zadowolony z korzyści. Dzięki zorganizowanej metodzie uczenia się można zrobić szybkie postępy i nauczyć się posługiwać językiem co najmniej w stopniu komunikatywnym.
Kurs jezyka niemieckiego – jak się zmotywować do nauki?
Najlepiej wybrać taką szkołę, czy nauczyciela, który sam nas będzie motywował. Oznacza to działanie czynnika zewnętrznego. Na czym to polega? Zapłaciłeś za kurs języka niemieckiego, nauczyciel będzie sprawdzał Twoje postępy, a także będziesz musiał skonfrontować się z grupą. To będzie Cię motywować. Jednak jest jeszcze coś ważniejszego.
Chodzi o motywację wewnętrzną. Jak ją w sobie odnaleźć? Na pewno warto zapytać siebie, po co to robimy, czyli dlaczego chcemy chodzić na kurs jezyka niemieckiego? Może chcemy zwiększyć swoje kwalifikacje w pracy, by porozumiewać się z klientami zagranicznymi. A może chodzi o jeszcze coś innego, jak wyjazd do pracy do Niemiec? Każdy ma swoją taką wewnętrzną motywację.
Co robić poza kursem języka niemieckiego?
Oczywiście regularne, cotygodniowe uczęszczanie na kurs jezyka niemieckiego jest bardzo ważne. Nie powinieneś opuszczać zajęć jeżeli traktujesz naukę poważnie. Niestety, natłok zajęć oraz myśli o codziennych problemach sprawiają, że to, czego się nauczyliśmy może szybko wylecieć z głowy. Co w takim wypadku robić?
Na pewno warto postarać się mieć kontakt z żywym językiem. Dziś wydaje się to łatwe, ponieważ można na przykład poznać online osoby, które posługują się językiem niemieckim jako ojczystym. Takie rozmowy pomogą zrobić szybkie postępy, zwłaszcza jeśli będą prowadzone w miłym tonie.
A może wyjazd do kraju, by szlifować język?
To także oczywiście dobry pomysł. Oczywiście należy przedtem mieć jakieś podstawy, ale już po kilkunastu lekcjach języka na kursie można spróbować się rzucić na głęboką wodę, czyli pojechać na kilka tygodni do Niemiec.
Tam będziemy po prostu zmuszeni do mówienia. To jest znacznie ważniejsze niż pisanie i rozumienie. Jeśli nabierzemy odwagi, by mówić, reszta nauki także powinna iść nam sprawniej. Nie trzeba się zrażać błędami. Weź przykład z obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do nas. Oni nie wstydzą się popełniać gaf językowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.