Problemy z paznokciami są niestety dość powszechne i często pojawiają się u skrajnie różnych osób. Mężczyźni nie do końca się nimi przejmują, gdyż dla nich wygląd zewnętrzny nie jest sprawą jakiejś najwyższej wagi, ale już u kobiet mogą one doprowadzić do zaniżenia się ogólnej samooceny. Obgryzione do samych skórek nigdy nie będą wyglądać dobrze, dlatego na samym początku najważniejsze jest to, aby zerwać z tym szkodliwym nałogiem, jednakże czasem kiepski stan płytki może wynikać z zupełnie innych powodów. Paznokcie nagle, teoretycznie bez żadnej przyczyny, stają się bardzo słabe, cienkie i delikatne, zaczynają bezustannie się łamać, a lakier utrzymuje się na nich maksymalnie jeden dzień. Nawet perfekcyjnie wykonany manicure nie potrafi wpłynąć pozytywnie na ich wygląd – wtedy należy zadziałać inaczej, wzmacniając samą płytkę paznokciową. A jak to zrobić? Jak wzmocnić paznokcie przy jak najmniejszym nakładzie pieniężnym? Wystarczy przetestować kilka domowych sposobów, które w większości przypadków są w stanie poprawić stan nawet kruchej i rozdwojonej płytki.
Jak wzmocnić paznokcie? Domowe maseczki
Sklepy kosmetyczne i drogerie w ostatnich czasach zaczęły zaskakiwać swoim bogatym asortymentem. Sprzedawane są w nich już nie tylko tradycyjne szampony, żele pod prysznic czy kremy, ale też specjalistyczne preparaty mające wzmacniać paznokcie. Wśród nich występują maseczki umieszczane w niewielkich opakowaniach, które zazwyczaj działają dość dobrze, ale niestety kosztują kupę pieniędzy. By nie musieć na nich przepłacać, wystarczy stworzyć coś podobnego z klasycznych produktów kuchennych.
Wspaniałą maskę, która wzmocni paznokcie i jednocześnie zadba o odpowiednie nawilżenie skóry można stworzyć z oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Oba produkty należy ze sobą dokładnie wymieszać (oliwy z oliwek powinno być odrobinę więcej). Następnie wmasować w płytkę paznokciową i całe dłonie. Aby składniki zawarte w tych dwóch produktach mogły jeszcze lepiej wniknąć w naskórek, na dłonie można założyć bawełniane lub jednorazowe rękawiczki. Tuż po zabiegu najlepiej od razu położyć się do łóżka i pozwolić preparatowi spokojnie zadziałać w ciągu nocy. Zabieg najlepiej powtarzać średnio co kilka dni. Już po dwóch miesiącach powinien on dać zauważalne rezultaty.
Preparaty z drogerii
Po co jednak niepotrzebnie się przemęczać, skoro równie wartościowe produkty kosmetyczne można znaleźć we wszystkich drogeriach czy nawet zwykłych marketach spożywczych. W łazience każdej dbającej o siebie kobiety powinna się znaleźć przynajmniej jedna buteleczka odżywki do paznokci. Warto sprawdzić jej skład. Im więcej witamin i minerałów będzie ona zawierać, tym większa szansa na to, że zdoła przeniknąć do głębszych warstw paznokcia. Odżywkę można stosować jako bazę pod lakier. Zabezpieczy ona płytkę i zapobiegnie jej przebarwianiu się.
Jeżeli natomiast paznokcie są w bardzo kiepskim stanie, najlepiej całkowicie zrezygnować z wykonywania standardowego manicure’u (przynajmniej na okres jednego miesiąca). Przez ten czas smarować je wyłącznie odżywkami, zmywając je raz w tygodniu i nakładając ich nową warstwę. Zwykły krem do rąk także może zdziałać cuda. Nakładany codziennie i na dłonie, i na same paznokcie, doskonale je nawilży i zapobiegnie ich rozdwajaniu się. Warto mieć go po prostu zawsze pod ręką i w chwili, gdy skóra stanie się bardziej przesuszona, wklepać w nią niewielką ilość preparatu. Na noc można nałożyć jego większą porcję i przykryć dłonie rękawiczkami.
Dieta wzmacniająca paznokcie
Szukając w Internecie sposobu na to, jak wzmocnić paznokcie, nieraz można natrafić na informacje o tym, że ogromny wpływ wywiera na ich stan prowadzona przez człowieka dieta. Jest w tym sporo prawdy. To, co dana osoba codziennie wprowadza do swojego organizmu, może ją albo odżywić, albo jej zaszkodzić. Osłabione, cienkie i rozdwajające się paznokcie mogą świadczyć o pewnych niedoborach występujących w diecie. Aby się o nich przekonać, najlepiej wykonać sobie podstawowe badania krwi i sprawdzić, ile poszczególnych witamin czy minerałów rzeczywiście znajduje się w całym organizmie. Jeśli paznokcie źle wyglądają, może to wynikać z niedostatecznego spożycia witamin z grupy B, cynku bądź magnezu. Najlepiej je sobie dostarczać wraz z naturalnym pożywieniem (między innymi owocami i warzywami), ale jeśli niedobory są naprawdę spore, można je uzupełnić przy pomocy suplementów diety.
Dieta pozytywnie oddziałująca na cały wygląd musi też składać się ze sporej ilości zwykłej wody. Odwodniony organizm często można rozpoznać po stanie skóry. Staje się ona mocno przesuszona i bardzo problematyczna.
Istnieje wiele efektywnych sposób na wzmocnienie płytki paznokciowej i poprawienie jej wyglądu. Początkowo warto przetestować na sobie te najprostsze i najbardziej naturalne, a dopiero później przejść do inwestowania w droższe, specjalistyczne już preparaty. Są one dosyć drogie, więc nie warto tak od razu w nie inwestować.