Jakie buty do biegania?

Chcesz zacząć biegać? A może już od dłuższego czasu biegasz i postawiłeś sobie za cel trenować 1-3 razy w tygodniu? Zalecane jest stopniowe zwiększanie treningów, żeby nie doszło do kontuzji. Teraz trzeba tylko zastanowić się jakie buty do biegania będą najlepsze. Jeśli jesteś początkującym, wskazane jest wybrać parę stabilnych butów o dobrej amortyzacji, które będą dla Ciebie odpowiednie.

Jakie buty do biegania?

Jakie buty do biegania?Jeśli jesteś bardziej doświadczonym biegaczem i biegasz 2-4 razy w tygodniu i regularnie ćwiczysz, dobrze jest mieć więcej par na zmianę. Zainwestuj w solidne buty z dobrą amortyzacją do ćwiczeń i parę lżejszych, bardziej gładkich butów do biegów interwałowych i szybszych biegów. Jeśli lubisz biegać w terenie, możesz użyć pary butów terenowych. Jeśli biegasz od wielu lat i jest to część twojego stylu życia, regularnie uczestniczysz w zawodach, to na pewno znalazłeś swoje ulubione buty, które zapewniają właściwe wyczucie i dobrze działają, aby uniknąć obrażeń. Wtedy nie ma sensu udzielać porad, ale można podzielić się doświadczeniem. Zazwyczaj przyzwyczajamy się do danej marki i modelu. Jednak z dnia na dzień powstaje więcej modeli, które warto testować. Nie zawsze kurczowe trzymanie się obranego modelu daje najlepsze efekty. Warto próbować nowych rzeczy i urozmaicać nasze joggingowe wycieczki.

Coraz bardziej popularne jest bieganie w terenie. Widzimy, że ludzie coraz chętniej udają się do parków, czy też lasów, żeby tam pobiegać i przy okazji pobyć trochę z naturą. W związku z tym ludzie potrzebują odpowiednich butów. Do biegania w terenie powinieneś mieć inne buty niż do biegania po asfalcie. Obuwie do biegania w terenie może być zbyt trudne do poruszania się na asfalcie, ponieważ ma mniej amortyzacji niż but asfaltowy. Teren jest wyciszony sam w sobie, więc najważniejsza jest przyczepność.

Skąd możemy wiedzieć, kiedy buty są gotowe do wymiany?

Na pewno zauważysz, że powinny one zostać zastąpione przez odrobinę nieszczelności na górze lub widać, że są zużyte. Buty terenowe najszybciej się zużywają, można zauważyć, kiedy but zaczyna opuszczać przejście między podeszwą a górną częścią. Buty asfaltowe mają dłuższą datę przydatności. Wraz z zainteresowaniem bieganiem wzrosła liczba producentów butów. Mamy szeroką gamę wyboru. Możemy postawić na sprawdzone, marki, które są znane ze swojej jakości i wytrzymałości lub możemy się zdecydować na tańszy zamiennik mniej znanej marki.

Jak wybrać odpowiednie buty dopasowane do naszego podbicia?

Jak wybrać odpowiednie buty dopasowane do naszego podbicia?Wszystko zależy od tego jaki typ podbicia posiadamy. Może to być podbicie normalne, podbicie niskie oraz podbicie wysokie. Sytuacja jest najbardziej klarowna w przypadku podbicia normalnego. Wtedy powinniśmy wybrać buty ze specjalnymi systemami stabilizującymi. Kształt takich butów jest lekko zakrzywiony a podeszwa zazwyczaj wykonana jest z dwóch materiałów. W przypadku niskiego podbicia powinniśmy wybrać buty z systemem podtrzymującym. Kształt takich butów jest prosty. Posiadają też wysoką sztywność. Jeśli nasza stopa charakteryzuje się wysokim podbiciem to koniecznie powinniśmy użyć butów z systemem amortyzującym. Są to miękkie buty o kształcie podobnym jak w przypadku butów przeznaczonych do używania przez biegaczy z normalnym podbiciem.

Jak wybrać konkretny model butów do biegania?

Wybierając odpowiedni model musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na kila niezbędnych pytań. Jeśli na nie odpowiemy to będziemy już mogli jasno określić swoje oczekiwania i wybrać konkretne buty. Wtedy również sprzedawca w sklepie będzie mógł nam skuteczniej pomóc. Przede wszystkim ważne jest to od jak dawna biegamy. Inne buty przeznaczone są dla początkujących a inne dla starych wyjadaczy. Ważna jest również intensywność treningów tzn. ile kilometrów pokonujemy w ciągu tygodnia. Jeśli są to treningi sporadyczne to nie będziemy potrzebowali mocarnych butów. Jeśli jednak kilometry te idą w dziesiątki w skali tygodnia to będziemy musieli już wybrać nieco inne obuwie.

Poza tym odpowiedzmy sobie na pytanie czy biegamy czysto hobbystycznie (nawet pomimo dużej ilości kilometrów) czy jesteśmy sportowcami i przygotowujemy się na przykład do jakiegoś maratonu lub zawodów. To wszystko ma istotny wpływ na to jaki rodzaj butów powinniśmy kupić. Oprócz tego powinniśmy określić po jakim terenie na co dzień biegamy. Czy są to miękkie ścieżki czy też twarde asfaltowe chodniki. Jeśli już przy tym jesteśmy to również istotna jest waga nas samych. Odpowiadając sobie na te pytanie określimy jasno nasz profil biegacza i będziemy wiedzieli już jakich konkretnie butów szukać oraz w jakim przedziale cenowym. W przeciwnym razie jest to trochę błądzenie we mgle, gdy wiemy że chcemy kupić bity do biegania ale nie wiemy jakie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here