Kim jest dermatolog

Dermatologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, ale mimo niewielkiego wieku zdążyła się już naprawdę porządnie i wyraźnie rozwinąć. Dziś wiele osób korzysta z jej odkryć na bieżąco. Robią to przede wszystkim osoby młode (nastolatkowie), zmagające się z trądzikiem, jednakże warto zauważyć, że nie tylko im dermatolog będzie w stanie pomóc.

Kiedy warto udać się do tego lekarza?

Na wizytę do tej specjalistycznej poradni powinien zapisać się każdy, kto tylko dostrzega u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości lub defekty związane ze skórą, włosami bądź paznokciami. Stan skóry wpływa w końcu bezpośrednio na wygląd zewnętrzny i formę pozostałych części ciała. Nierzadko decyduje więc i o kondycji włosów, i o kondycji paznokci, tak więc jeżeli z nimi jest coś nie tak, może to oznaczać, iż w rzeczywistości jest to efekt zainfekowania samej skóry.

Dermatologia, czyli zarazem każdy dermatolog, koncentruje się zatem na wyznaczaniu, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób skórnych. Ale nie tylko. Jak w każdej dziedzinie medycznej, tutaj też bardzo ważną rolę odgrywają działania profilaktyczne.

Profilaktyka ważniejsza od leczenia?

Wszyscy lekarze zawsze starają się pracować w taki sposób, by pomagać pacjentom w zapobieganiu pewnym chorobom. Lepiej działać profilaktycznie, niżeli później tracić całe miesiące (i przy tym mnóstwo pieniędzy) na skomplikowanie leczenie równie skomplikowanych chorób.

Ta jakże prosta i łatwa do zastosowania zasada zawsze się sprawdza. Nawet w przypadku chorób skórnych, zwłaszcza tych przewlekłych, takich jak popularny i często występujący trądzik różowawy czy atopowe zapalenie skóry, a nawet i łysienie androgenowe, dokuczające głównie mężczyznom.

Czym jeszcze zajmuje się dermatolog?

O dziwo jednak praca tych lekarzy coraz częściej nie polega tylko i wyłącznie na przyjmowaniu pacjentów w gabinetach i pomaganiu im w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Niektórzy dermatolodzy biorą czynny i aktywny udział w tworzeniu różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Przy współpracy z różnymi firmami opracowują składy tak zwanych dermokosmetyków.

Preparaty te później mogą trafić do aptek albo innych sklepów medycznych. A warto tu dodać, że dermokosmetyki są jednak dużo lepsze dla skóry od „zwyczajnych” kosmetyków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here