Małe akwaria i ich urządzanie

Akwaria niedużych rozmiarów są często wybierane przez osoby początkujące. Ich rozmaite zalety stanowią główną przyczynę dużej popularności. Przede wszystkim – niewielkich rozmiarów akwarium łatwo jest pomieścić w swoim mieszkaniu. Akwaria takie nie wymagają dostępu do dużej powierzchni, ani zastosowania specjalnych systemów umeblowania. Możesz umieścić je na biurku – na przykład w pokoju dziecięcym lub salonie – gdzie będą stanowić istotny element dekoracji i aranżacji. Poniżej przyglądamy się z bliska zestawom startowym dedykowanym do niedużych zbiorników akwariowych – podpowiadamy co powinno się w nich znaleźć oraz jak wybrać zestaw zadowalający każdego początkującego akwarystę.

Zestaw do aranżacji akwarium – dla początkujących amatorów akwarystyki 

Zestawy akwariowe dedykowane do niedużych zbiorników powinny zawierać najważniejsze sprzęty oraz elementy dekoracyjno-aranżacyjne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obecność w zestawie pokrywy, która powinna pasować do rozmiaru Twojego zbiornika. Pokrywa przeciwdziała rozchlapywaniu wody oraz powstawaniu innych zanieczyszczeń. Pokrywa powinna być wyposażona w otwór lub klapkę ułatwiające karmienie oraz potencjalnie dodatkowe otwory montażowe. Niektóre pokrywy posiadają także specjalne elementy lub wgłębienia, przeznaczone do mocowania systemów oświetleniowych. 

Filtr do akwarium to kolejna ważna sprawa. Warto zwrócić uwagę na wydajność danego filtra oraz możliwość regulacji przepływu. Filtry w zbiornikach niedużych rozmiarów nie muszą być specjalnie intensywne ani mocne, wystarczą w zupełności urządzenia pracujące na poziomie około 300 litrów na godzinę. Oprócz filtra, do grupy ważnych urządzeń należy napowietrzacz oraz grzałka. 

System oświetleniowy to również ważna sprawa, tym bardziej, że bez dostępu do promieni świetlnych Twoje rośliny i zwierzęta nie będą mogły prowadzić normalnego trybu życia ani rozwijać się. Wybierając system oświetleniowy, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz stopień szczelności (określony parametrem IP). 

Wyposażenie do aranżacji podwodnego świata 

Wśród najważniejszych elementów aranżacyjnych znajdują się podłoża, które mogą zostać stworzone przy wykorzystaniu piasku, żwiru lub innych mieszanek. Podłoża stanowią ważną część każdego akwarium, w ich strukturze rybki będą żerować, a rośliny mocować swoje systemy korzeni. Dlatego warto wybrać zestaw zawierający podłoże dopasowane do wymogów Twoich podwodnych mieszkańców. 

Pomocne okazuje się także tło, czyli kolorowa płaska powierzchnia, przeznaczone do naklejania na tylnej szybie akwarium. Tła mają duże walory estetyczne – mogą prezentować podwodne, egzotyczne krajobrazy lub inne atrakcyjne przedstawienia. Niektórzy wybierają także tła jednorodne, które nie będą absorbować uwagi osób podziwiających akwarium, a jedynie stanowić uniwersalną ozdobę dla wydarzeń rozgrywających się we wnętrzu zbiornika. 

Na koniec warto podkreślić, że w zestawach akwariowych mogą znajdować się elementy dekoracyjne przeznaczone do ustawiania we wnętrzu zbiornika. Do najpopularniejszych należą konary, kamienie, a także statki i okręty wykonane z syntetycznych materiałów. Znajdziesz też inne ozdoby szklane lub plastikowe, które możesz z powodzeniem wykorzystać, by dopełnić akwariowej aranżacji. Oczywiście, małe akwaria posiadają stosunkowo ograniczoną powierzchnię, dlatego warto zdecydować się zaledwie na kilka prostych ozdób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here