BIK - czy można usunąć dane?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Dla jednych skrót bez znaczenia a dla innych zmora i powód nieprzespanych nocy. Czy można pozbyć się z rejestru informacji, które są dla nas niekorzystne? Czy „czyszczenie BIK” jest w ogóle możliwe? Według prawa bankowego nie ma takiej możliwości. To właśnie prawo bankowe definiuje sposób wprowadzania danych, ich przechowywania oraz przetwarzania. Samo Biuro Informacji Kredytowej nie zmienia danych – spełnia tylko i wyłącznie funkcję administratora.
Jak działa ten proces i dlaczego czyszczenie bik nie powiedzie się?
Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje twoje dane w momencie, gdy starasz się o udzielenie kredytu. Następnie odpowiednie instytucje finansowe, które udzieliły Ci pożyczki przekazują cotygodniowe raporty do BIKu, które informują o twoim sposobie spłacania należności – czy wszystkie przelewy docierają na czas bądź też czy opóźniasz się w spłacie kredytu. Jeśli wszystko zawsze wykonywałeś w terminie, to informacje w BIK nie będą widoczne dla banków, które później będą sprawdzać twoją historię kredytową. W przypadku jednak, gdy twoje zobowiązanie nie było spłacane terminowo, dane o tym fakcie będą przechowywane w BIK przez okres 5 lat. Nie potrzeba twojej zgody na administrowanie tymi informacjami. Historia dotyczy wtedy kredytów, gdzie opóźnienie w spłacie wyniosło powyżej 60 dni i minęło więcej niż 30 dni od momentu powiadomienia Cię o zamiarze przetwarzania informacji na temat tej pożyczki. Czyszczenie BIK jest więc technicznie niemożliwe, jednak w trzech przypadkach możesz zawnioskować o usunięcie danych z BIK:
1. Odwołanie zgody na przetwarzanie informacji o już spłaconym kredycie (tylko w momencie terminowych spłat).
2. Gdy upłynął już okres 5 lat przechowywania danych o twoim pechowym zadłużeniu – by mieć pewność, że nie będzie widoczny w twojej historii kredytowej.
3. Korekta nieprawdziwych, błędnych informacji (wniosek składasz jednak nie w BIK a w instytucji, która wprowadziła tam te dane)
Jak widać w momencie, gdy czyszczenie BIK nie jest dostępną opcją, warto po prostu dbać o swoją historię kredytową i regularnie spłacać zadłużenia.

normalsi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here