jak widzą psy

Zapewne wielu właścicieli zastanawia się nad tym, jak widzą psy. Podczas zabawy z ukochanym czworonogiem bywa, że pies nie lokalizuje przedmiotu (piłki, patyka, maskotki). Pies biegnie w innym kierunku niż została rzucona piłka. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego takie sytuacje mają miejsce i czym jest to spowodowane.

Wzrok jako jeden z podstawowych zmysłów

jak widzą psyPsi wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów, zaraz obok węchu i słuchu. Jak wiadomo, najlepiej rozwiniętym zmysłem u psowatych jest węch i jest to ściśle związane z ewolucją tego gatunku. Nasze czworonogi w aktualnych czasach nie potrzebują walczyć o jedzenie, węszyć padlinę, czy lokalizować człowieka oddalonego o wiele kilometrów. Jednak kiedyś była to podstawa do przetrwania i radzenia sobie w codziennym życiu. Właśnie dlatego, rozwinął się u psów zmysł powonienia najmocniej. Wzrok został ograniczony do potrzeb jakie zwierzę miało podczas polowań. Dlatego też, psie oko jest przystosowane do ostrego widzenia w oddali. Potrafią dostrzec małego jeża, szeleszczącego w liściach. Natomiast przedmioty, czy zwierzęta znajdujące się blisko oczu są słabo zauważalne, zwłaszcza wtedy gdy tkwią w bezruchu. To jak widzą psy, zależy również od pory dnia. Kiedy zapada zmierzch, psy wyostrzają swój zmysł i widzą wszystko dokładniej niż ludzie. Jest to zasługa korzeni tego gatunku i tego, jaki tryb życia prowadziły wiele lat temu. Natomiast za dnia ich obraz bywa rozmyty, zwłaszcza kiedy siedzą w domu, nie spacerują po dworze i nie widzą w dal.

Wzrok starych psów

Wzrok psa może się pogorszyć w każdej chwili i z różnych powodów. Mogą się pojawić wady nabyte, uwidocznić wady genetyczne. Ale jedno jest pewne. Z wiekiem psa, starzeje się również jego wzrok. Z biegiem czasu, pies przestaje ostro widzieć obraz staje się zamazany. Pewne przedmioty, które dotychczas były rozpoznawane i lokalizowane bez żadnych problemów, z wiekiem stają się słabo zauważalne. Podczas zabawy, pies nie przynosi patyka, którego rzuciliśmy. Mało tego, w miarę sprawny psi senior potrafi oszukiwać swojego opiekuna podczas zabawy i przynosi patyki, które ani trochę nie przypominają tego, którego rzuciliśmy w dal. Aby ułatwić starszym psom życie powinniśmy zwracać się do kilku zmysłów jednocześnie. Podczas rzucania patyka w dal dobrze jest wyraźnie wymówić komendę, która jest psu dobrze znana i zmobilizować go do pościgu za patykiem. Kiedy podajemy jedzenie należy psa zawołać, pokazać miskę i położyć na podłodze. Wtedy pies dostaje wyraźny komunikat, że przyszła pora jedzenia. Jednocześnie pojawiły się bodźce dla: wzroku-miska, węchu-zapach jedzenia, słuchu- komenda przywołująca psa.

Wzrok młodych psów

Młode psy mają dobry wzrok i znakomicie się nim posługują. Są wrażliwe na ruch, szybko lokalizują małe i ruchliwe przedmioty. Psy wykorzystywały zawsze swój wzrok do polowań. W dzisiejszych czasach nie tworzą watah i nie mają potrzeby polować. Dlatego, aby utrzymać wzrok młodego psa w najlepszej kondycji, trzeba go stymulować. Najlepiej sprawdzą się spacery do lasu, czy na łąkę. Tam nasz pupil będzie mógł użyć wszystkich zmysłów jednocześnie. Równie dobrze w stymulowaniu wzroku sprawdzi się ukrywanie kolorowych zabawek w kątach domu, a jeszcze lepiej na łonie natury. Za każdą znalezioną zabawkę, psu należy się nagroda za wytężenie zmysłu wzroku oraz węchu.

Choroby związane ze wzrokiem u psów

jak widzą psyAby dostrzec jakiś problem ze wzrokiem u naszego pupila, musimy prowadzić cotygodniowe kontrole tego narządu. Podczas obserwacji musimy wykluczyć zaczerwienienie gałki ocznej, otarcia, łzawienie, zamglenie bądź problemy z powiekami. Jeśli pies zaczyna potykać się o różne przedmioty w ciemnym pomieszczeniu, na nieoświetlonym podwórku to może być to objaw progresywnego zanikania siatkówki. Oczy, które są zamglone i zbytnio wystające mogą świadczyć o postępującej jaskrze. Niedostrzeżona i zbagatelizowana jaskra może prowadzić do ślepoty. Kolejnym problemem ocznym z jakim zmagają się właściciele czworonogów jest wywijanie powieki na zewnątrz lub do wewnątrz, względem gałki ocznej. Kolejną chorobą występującą wśród psów jest zaćma, która objawia się przez zamglenie soczewki. W wewnętrznym kąciku oka znajduje się trzecia powieka, której gruczoł może wypaść. Jest to wtedy tak zwane wiśniowe oko. Przy zapaleniu spojówek oko może być czerwone, dodatkowo może występować wysięk. Ponadto pies może odczuwać dyskomfort lub ból, a okolica oka może być obrzęknięta. Wszystkie wymienione choroby oczu powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.

Jak widzą psy

Jak udało nam się wcześniej ustalić, psi wzrok jest podatny na ruch, zwłaszcza kiedy jest sporo oddalony. Przedmioty, znajdujące się najbliżej pyska, mogą zostać pominięte i niezauważone. Ich obraz jest zbyt mało ostry. Jednak nocą, psy widzą wyraźnie lepiej od człowieka. Ponad to barwy w jakich postrzegają otoczenie to kombinacja koloru niebieskiego i żółtego. Badania nad wzrokiem psów wykazały, że kolory w jakich psy widzą to: szary, jasny niebieski, jasny żółty, ciemno żółty. Dlatego, przy wyborze zabawki dla naszego pupila powinniśmy się kierować tym, aby było na niej jak najwięcej kontrastu. Zestawienie kilku kolorów (w których widzi pies) oraz zestawienie różnych kształtów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here