Jak zaplanować płeć dziecka?

Genetyka i biotechnologia przeszły długą drogę od odkrycia obecności DNA – kwasu deoksyrybonukleinowego w jądrach komórek eukariotycznych, aż do poznania pełnego ludzkiego genomu. Dynamiczny rozwój w tych dziedzinach umożliwia przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii zaplanowanie płci dziecka, jednak jak to wygląda od podszewki? Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak zaplanować płeć dziecka?Płeć dziecka jest definiowana podczas połączenia się męskiej gamety – plemnika, z żeńską gametą – komórką jajową. Wtedy właśnie zostaną skompletowane w parę chromosomy definiujące płeć dziecka. Zestaw warunkujący poczęcie chłopca to zestaw XY, w przeciwieństwie do zestawu warunkującego poczęcie dziewczynki czyli zestaw XX. Komórka jajowa zawsze zawiera już jeden chromosom X, zaś o drugim chromosomie decyduje plemnik, który może nieść w sobie chromosom Y lub X. Dlatego właśnie o płci dziecka decydują komórki pochodzące od ojca dziecka. Znając te podstawy możemy przejść do odpowiedzi: jak zaplanować płeć dziecka?

Selekcjonowanie plemników

Selekcjonowanie plemników jest metodą eksperymentalną, polegającą na wyekstrahowaniu ze spermy plemników niosących chromosomy Y warunkujące poczęcie chłopca i niosące chromosomy X warunkujące poczęcie dziewczynki. Następnie wyselekcjonowane nasienie jest wprowadzone do dróg rodnych kobiety, gdzie zostanie poczęte dziecko o wcześniej narzuconej płci. Ta technika jest jednak nadal eksperymentalna, a jej koszty bardzo wysokie.

Metoda in vitro

Metoda zapłodnienia in vitro daje pewność na urodzenie się dziecka o określonej płci, ponieważ wszystkie zarodki przed wprowadzeniem do dróg rodnych kobiety są badane pod kątem genetycznym, a jedną z pozycji na odczycie wyników jest przyszła płeć dziecka. Ta metoda charakteryzuje się wyjątkową ingerencją w naturalny przebieg zapłodnienia i poczęcia dziecka, dlatego stosuje się ją w uzasadnionych przypadkach. Dotyczy to zwłaszcza Polski gdzie powodem do zapłodnienia in vitro może być domniemanie poważnych genetycznych chorób, których wykrycie jest możliwie już na etapie zarodkowym.

Metoda owulacyjna

Metoda owulacyjnaMniej skuteczna, ale również mniej inwazyjna metoda, to metoda owulacyjna. Wykorzystuje ona różnice anatomiczne plemników niosących żeński chromosom X, a męskich plemników niosących chromosom Y. Gamety te różnią się od siebie długością przeżycia w środowisku dróg rodnych kobiety, oraz prędkością poruszania się w jajowodach. Jeśli stosunek odbędzie się niedługo przed owulacją, plemniki zapewniające urodzenie chłopca nie przetrwają do momentu jajeczkowania i do komórki jajowej dotrą tylko wytrzymałe plemniki warunkujące poczęcie dziewczynki. Stosunek odbyty w szczycie jajeczkowania lub po, podnosi szanse na urodzenie się chłopca, ponieważ to właśnie plemniki z męskim chromosomem zapłodnią komórkę jajową dając początek życiu poczętemu chłopcu. Do sprawdzenia cyklu owulacyjnego można wykorzystać samodzielnie sporządzony kalendarzyk, aplikacje na telefon lub profesjonalny test z apteki. Ta metoda jest nieinwazyjna i działa na zasadzie poznania cykli dziejących się w drogach rodnych kobiety.

Odpowiednia dieta

Innym sposobem jak zaplanować płeć dziecka jest odpowiednia dieta przyszłej matki. Sporządzenie odpowiedniego jadłospisu i wprowadzenie go w życie powinno rozpocząć się pół roku przed planowanym poczęciem dziecka. Dieta przyszłej matki dziewczynki powinna być bogata w jony dwuwartościowe jakimi są jony wapnia i magnezu, unikać za to potraw słonych. W jej jadłospis powinno wchodzić dużo produktów mlecznych, takich jak sery, twarogi, jogurty i inne produkty nabiałowe, w diecie nie powinna zabraknąć również wielozbożowe produkty i warzywa strączkowe.

Zamierzając urodzić chłopca przyszła matka powinna wystrzegać się tych produktów i unikać nabiału, orzechów oraz produktów wielozbożowych. Jej dieta powinna opierać się głównie na mięsie, rybach, owocach morza, potrawach słonych i pomidorach. Tę różnicę warunkują jednowartościowe jony sodu i potasu, które powinny być dostarczone we wzmożonych ilościach wraz z pożywieniem do organizmu matki, która chce począć chłopca.

Polaryzacja błony komórki jajowej

Ostatnia metoda powstała w oparciu o odkrycie różnoimiennej polaryzacji błony komórki jajowej. W różnych fazach cyklu owulacyjnego zmienia ona swoją polaryzację na dodatnią lub ujemną. Te zmiany warunkują przyciąganie i odpychanie określonych męskich gamet niosących męski chromosom Y lub żeński chromosom X. Metoda polega na opracowaniu kalendarza polaryzacji komórki jajowej w drogach rodnych kobiety przez specjalistę i zalecanie stosunku w określone dni w celu poczęcia dziecka o danej płci.

Podsumowanie

Wiele metod jest mniej lub bardziej inwazyjnych, a pewność o poczęciu dziecka o pożądanej przez rodziców płci dają tylko inwazyjne metody stosowane w laboratoriach medycznych. Domowe sposoby są tańsze, ale są mniej skuteczne w osiągnięciu celu. Przyszły ojciec powinien pamiętać o jakości swojego ejakulatu. Lekarze przestrzegają przed nadmiernym wyziębieniem lub przegrzaniem męskich narządów rozrodczych jakim są jądra. Niezapewnienie im odpowiedniej temperatury (od 2 do 4 stopni Celsjusza mniej od temperatury ogólnej ciała) może skutkować gorszą jakością męskiego nasienia.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here