Jakie kompetencje powinien mieć opiekun osoby starszej?

Choć opiekunem osoby starszej może zostać prawie każdy, to wcale nie oznacza to, że nie musi być do tego odpowiednio przygotowany, bowiem praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wymagane kompetencje dzielą się na wiedzę, umiejętności, predyspozycje psychofizyczne oraz ukończone kursy i potwierdzone dokumentami kwalifikacje.

Kwalifikacje zawodowe opiekuna

Opiekun osoby starszej powinien mieć doświadczenie, jednakże niekoniecznie musi być ono potwierdzone certyfikatami. Z drugiej strony specyfika tej pracy wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o opiece, z zakresu pielęgnacji podopiecznego (np. w trakcie higieny) oraz o udzielaniu pierwszej pomocy. Dodatkowo warto zainteresować się tematem niepełnosprawności i psychologią, co ułatwi relacje z seniorem i jego rodziną. Przydatne wykształcenie można zdobyć w trakcie kursów i praktycznych szkoleń z danej dziedziny.

Doświadczenie w praktyce

To jeden z niewielu wymaganych warunków przed podjęciem pracy. Nasze doświadczenie nie powinno ograniczać się do samej opieki nad osobą starszą (na przykład w rodzinie), ale także dotyczyć innych sfer codziennego życia z nią, takich jak gotowanie, robienie porządków, opłacanie rachunków, czy kupowanie żywności. CareWork.pl dostarcza dokładnych informacji o zakresie obowiązków już w ogłoszeniu, dlatego od samego początku wiemy, czy poradzimy sobie z konkretnym zleceniem, czy może powinniśmy poszukać innej.

Znajomość języka obcego

Również w tym przypadku nie są wymagane żadne certyfikaty. Nie da się jednak tej kwestii pominąć – znajomość języka niemieckiego jest przeważnie obowiązkowym warunkiem do spełnienia. Pracę mogą podjąć osoby, które znają chociaż podstawy i będą w stanie porozumieć się z osobą starszą oraz jej rodziną, co zresztą jest weryfikowane podczas rekrutacji. Zachętą do nauki powinien być fakt, że im lepsze umiejętności językowe, tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie. Na szczęście osoby, które nie znają języka niemieckiego, mogą to szybko zmienić. CareWork.pl organizuje kursy językowe w oparciu o autorskie materiały edukacyjne, które uwzględniają charakter zawodu opiekuńczego.

Stan zdrowia

Musi być co najmniej dobry – kandydat nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego rodzaju pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here