Pleśniawki u niemowlaka

Pleśniawki u niemowlaka pojawiają się bardzo często. Maluch może być wówczas niespokojny, płaczliwy, rozdrażniony. Nie ma co się dziwić – dolegliwość ta nie należy z pewnością do przyjemnych. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Bardzo często zdarza się, że mama myli pleśniawki u niemowlaka z resztkami mleka, które często pozostaje w maleńkiej buzi po karmieniu. Dopiero drażliwość dziecka, jego marudzenie i płacz zmusza wielokrotnie do szukania przyczyny takiego zachowania. Jeśli jednak maluch ma kolki bądź inne dolegliwości, może być ciężko ją ustalić.

Jeśli zauważymy biały nalot w buzi dziecka, to warto spróbować przetrzeć go czystą pieluszką tetrową itp. Jeśli to mleko, to bez problemu się je usunie, jeśli to pleśniawki – dojdzie do krwawienia błony śluzowej jamy ustnej. Wówczas nie należy panikować, bo pleśniawki u niemowlaka nie są groźne, jednak trzeba je z pewnością leczyć. Warto bowiem wiedzieć, że ten biały nalot wywołany jest grzybami – drożdżakami. Mogą pojawić się zarówno na policzkach, jak i na języku.

Pleśniawki – jak leczyć?

Jak wcześniej wspomniano, pleśniawki u niemowlaka są zakażeniem wywołanym przez grzyby (candida albicans). Jama ustna jest idealnym miejscem do ich rozwoju, bowiem jest tam bardzo wilgotno i ciemno. Co ciekawe, pleśniawkami maluchy bardzo często zarażają się od osób dorosłych. Dotyczy to szczególnie malutkich dzieci. Dlatego należy przestrzegać higieny, myć ręce i nie wolno podawać maluchowi nic ze swoich ust, a już z pewnością zakazane jest oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku. To przenoszenie do jego organizmu ogromnej ilości bakterii, które dla dorosłego są nieszkodliwe, ale dla dziecka – mogą już być.

„Pleśniawki – jak leczyć” – zastanawia się wielu rodziców. Jeśli dziecko jest karmione piersią, mama powinna przed każdym podaniem jej dziecku przetrzeć sutek ciepłą, przegotowaną wodą. Tak samo powinna zrobić po zakończeniu karmienia maluszka. Powinno też się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni, czy konieczne jest smarowanie pleśniawek specjalną maścią. Robi się to bardzo szybko i prosto: przy użyciu szpatułki bądź bezpośrednio palcem pędzluje się buzię malucha. Niektórzy mają obiekcje co do szpatułki, zarzucając jej, że jest zbyt twarda i może pogłębić już istniejące ranki.

Jeśli pleśniawki są na policzkach – najlepiej sprawdzi się żel, w trudno dostępnych miejscach (np. w gardle) – spray, zaś przy bardzo rozsianych pleśniawkach po całej buzi – płyn. Działać należy szybko, bowiem często dzieci, które mają bolesne pleśniawki, nie chcą jeść, gorzej śpią itp.

Warto też wymienić wszystkie smoczki i gryzaki albo przynajmniej je dokładnie wyparzyć.

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny

Przyczyn powstawania pleśniawek może być wiele. Zdarza się, że dzieci zarażają się od dorosłych, ale zmiany te pojawiają się także często podczas antybiotykoterapii, osłabienia odporności czy ząbkowania. Zdarza się, że powodem jest wkładanie brudnych rączek i przedmiotów do ust (co jest powszechne u maluchów) oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here