Jak zamienić ułamek zwykły na dziesiętny?

Ułamki zwykłe w swojej naturalnej postaci na sam widok często potrafią zniechęcić i wizualnie utrudnić zadanie do rozwiązania jakie stoi przed uczniem. Sami nauczyciele matematyki często zachęcają do pozbywania się ułamków jeżeli tylko jest taka możliwość. Jeżeli mamy do czynienia z jakimś równaniem to często najlepszym sposobem na pozbycie się ułamków jest pomnożenie przez jakąś liczbę, która skróci się mianownikiem. Tym samym zostaje tylko liczba z licznika. W życiu nie ma lekko, więc nie zawsze mamy tak komfortową sytuację, że do rozwiązania jest równanie. W innych przypadkach mamy też możliwość po prostu zamienienia ułamka. Tylko jak zamienić ułamek zwykły na dziesiętny?

Jak zamienić ułamek zwykły na dziesiętny?

Pierwszym z nich jest tak zwane rozszerzenie ułamka, które sprawi, że w mianowniku pojawi się 10, 100, 1000. Na czym polega rozszerzanie? Chodzi o to by pomnożyć ułamki przez jakąś liczbę, dzięki której w mianowniku pojawi się 10, 100 czy 1000. Najlepiej matematykę można zaprezentować na przykładzie: ½ * 5 = 5/10 = 0,5. Przyglądając się dokładniej temu przykładowi i działaniom jakie zaszły w tym przykładzie można dokładniej to rozpisać: 1*5 / 2*5 = 5/10 = 0,5.

Jak zamienić ułamek zwykły na dziesiętny?Drugim sposób jest szybszy i prostszy szczególnie jeżeli jest możliwy dostęp do kalkulatora, dlatego że zamienić ułamek zwykły na dziesiętny można zrobić poprzez podzielenie licznika przez mianownik. Czyli 1/4 = 1:4 = 0,25. Sprawa wygląda trudniej gdy na ekranie kalkulatora po podzieleniu na przykład ułamka 1/3 , czyli 1 : 3 wyświetli się długi sznur znaków: 0,333333333… Co wtedy i czemu tak się stało? W pierwszych dwóch wypadkach zamieniane ułamki miały tak zwaną postać dziesiętną skończoną – dzielenie ułamka kończy. Gdy pojawia się ciąg powtarzających się za sobą znaków oznacza to, że do czynienia mamy z tak zwanym okresem ułamka. Oznacza to że jego rozwinięcie dziesiętne nie jest skończone, dzielenie tego ułamka nie może się skończyć i powtarza się ciągle tylko jedna cyfra.

Więc jak zapisać taką liczbę? Wystarczy powtarzające się rozwinięcie zamknąć w nawiasie – symbolizuje to właśnie okres: 0,(3).

Ułamki potrafią skomplikować sprawę

Na szczęście matematyka jest bardzo elastyczna i oferuje między innymi takie sposoby jak te wyżej, które umożliwiają pozbycie się ich. Warto zapamiętać jedną rzecz: kreska ułamkowa oznacza po prostu dzielenie. A wiadomo, że dzielenie i mnożenie często idzie w parze jeżeli chodzi o na przykład skracanie liczb. Łatwo można zauważyć, że w obu podanych wyżej sposobach to właśnie działania zwane iloczynem i ilorazem zostały wykorzystane do zmiany postaci ułamka zwykłego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here