Jak robić pompki?

Pompki to ćwiczenie które może robić praktycznie każdy, kto nie ma poważnych przeciwwskazań. Pompki znakomicie rozwijają klatkę piersiową, barki oraz triceps i plecy. Ale zacznijmy od początku, jak robić pompki?

Jak robić pompki?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zrobić ani jednej pompki, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie nóg na przykład na łóżku, tak abyś nie musiał podnosić całego tułowia razem z nogami, tylko SAM tułów. Pozwoli Ci to zbudować siłę na to, aby za jakiś czas robić już klasyczne pompki z nogami na ziemi.

Ustawienie rąk

Tutaj sprawa jest dość prosta, jeżeli ręce będziemy mieli bardzo wąsko siebie bardziej zaangażujemy klatkę piersiową oraz triceps, jeżeli szeroko to wtedy klatkę i barki. Pompki z rękami ustawionymi wąsko są dużo trudniejsze i wymagają dużo więcej siły.

Linia w jakiej powinniśmy być

Nasz tyłek powinien iść w równej linii z nogami oraz plecami i głową. Nie powinniśmy trzymać go zbyt nisko ani wysoko. Poza tym nasza głowa ma być przedłużeniem naszego kręgosłupa. Warto pamiętać, aby podczas wykonywania pompek nasz brzuch był cały czas napięty dla utrzymania odpowiedniej pozycji naszego ciała.

Ilość serii oraz powtórzeń

Ilość serii oraz powtórzeńTutaj sprawa jest bardzo indywidualna, jeżeli jesteś osobą, która bez problemu zrobi 50 klasycznych pompek musisz coś zmienić, aby mieć cięższą pracę, bo robienie kilkunastu serii o tak dużej liczbie powtórzeń to szaleństwo. Dobrym rozwiązaniem jest manipulacja tempem naszego pompowania. Na przykład opuszczaj się 3-4 sekundy. Lub Staraj się utrzymaj tuż nad ziemią kilka sekund aby popracować mięśniami izometrycznie. Jeżeli jesteś osobą początkującą ustal sobie cele co tydzień, aby co tydzień w pierwszej serii pompek dodać sobie na przykład 1-2 pompki więcej, pozwoli Ci to z tygodnia na tydzień robić progres siłowy. Jeżeli nie będziesz mógł w którymś tygodniu dodać już tego jednego powtórzenia, oznacza to, że musisz zrobić kilka dni przerwy lub popracować nad innymi aspektami. Tak naprawdę robiąc powyżej 20 pompek nie pracujemy już nad siłą naszych mięśni tylko nad ich wytrzymałością, mniej więcej tak jak w bieganiu.

Pamiętaj, że nawet przed pompkami powinieneś zrobić odpowiednią rozgrzewkę

Tak aby Twoje barki mogły działać poprawnie, bo to dla nich nie lada wyzwanie. Samymi pompkami nie zbudujesz nie wiadomo jakich mięśni, jednak na pewno je zarysujesz i zwiększysz swoją ogólną siłę, a to już bardzo dużo. Wielu sportowców zaczynało od pompek a kończyło na profesjonalnych siłowniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here