liszaj płaski

Liszaj płaski jest dolegliwością, która spotyka błony śluzowe, skórę, w tym również owłosioną na głowie, a również okolice organów rodnych i paznokcie. Charakteryzuje się charakterystycznymi wykwitami, które winno się w miarę możliwości łatwo wyleczyć. Dosyć szkodliwe jest zlokalizowanie w jamie ustnej, ponieważ nie leczony może być etiologią groźnego nowotworu. Zmiany skórne, będące rezultatem zachorowania na tę dolegliwość, pojawiają się szybko oraz bez żadnych wcześniejszych objawów. Pojawienie się tej dolegliwości składa się z potrzebą długotrwałego leczenia, które może czasem trwać chociażby kilkanaście miesięcy. Specjaliści wyróżniają aż kilkanaście innych typów liszaja, z których spora część pochodzi z miejsc, w których jest on umieszczony. Dotyczy to pomiędzy innymi liszaja dłoni oraz stóp, jamy ustnej, paznokci lub organów płciowych. Pozostałe liszaje są klasyfikowane w współzależności od kształtu oraz formie, w której się pojawiają, oraz tak mamy na przykład liszaja liniowego, pęcherzowego, przerosłego, guzowatego lub obrączkowatego.

Etiologie oraz elementy ryzyka

Mimo prowadzenia wielu badań etiologie występowania liszaja płaskiego do dnia dzisiejszego nie są poznane. Pośród wielu przypuszczeń wymienia się pomiędzy innymi dolegliwości wątroby i cukrzycę, jakie są zasadniczy nacisk na cały organizm. Statystyki pokazują, iż osoby mające kłopoty z takimi schorzeniami zapadają częściej na liszaja, a nie odkryto dotychczas bezpośredniego związku. Zaobserwowano także zwiększoną częstotliwość powstawania liszaja przy stosowaniu pewnych rodzajów preparatów, pomiędzy innymi soli złota, arsenu, enicylaminy, metylodopy i kwasu paraaminosalicylowego. Wedle wielu specjalistów dużą funkcję odgrywa również źródło psychiczne. Silny wstrząs psychiczny lub mocny stres również uważane są za elementy zwiększające ryzyko pojawienia się tego zaburzenia. Do potencjalnych etiologii należy jeszcze zakwalifikować będące w systemie reakcje immunologiczne, na przykład po przeszczepie szpiku kostnego. U wielu pacjentów żaden z powyższych elementów nie ma miejsca, a pomimo wszystko zapadają oni na tę dolegliwość, należy zatem przypuszczać, iż każde powody nie zostały jeszcze odkryte.

leczenie liszaja - jak wygląda i czy jest trudne

Leczenie

Wielkim kłopotem przy leczeniu choroby połączonych z liszajem płaskim jest brak znajomości etiologii jego występowania. W związku z tym właśnie wykorzystuje się przede wszystkim leczenie objawowe, będące na celu złagodzenie choroby połączonych ze kolejami na skórze lub błonach śluzowych. Medycyna oferuje pomiędzy innymi środki antyhistaminowe, ograniczające palenie oraz świąd, a jako wspomaganie kuracji fototerapię i glikokortykosteroidy. Fototerapia jest jeszcze powszechnie wykorzystywana przez specjalistów, ponieważ daje naprawdę dobre efekty, a również jest pewna oraz łatwa do zrobienia. Specjaliści powszechnie zapisują również sterydy pod różną formą. Przy małych zmianach

wykorzystuje się smarowanie odpowiednimi maściami, jednak przy zmianach większych że być niezbędna kilkutygodniowa kuracja doustna. Przy leczeniu liszaja nie można pominąć domowych sposobów. Duże ukojenie przynoszą kąpiele w owsiance, do czyszczenia jamy ustnej można zastosować siemienia lnianego czy wyciągu z malwy.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here