szkarlatyna

Szkarlatyna to choroba zakaźna, której inna nazwa to płonica. Podobnie jak różyczka czy ospa należy ona do grupy chorób wieku dziecięcego jednak dorośli powinni nie lekceważyć jej objawów. Wraz z wiekiem nie zwiększa się odporność na tę chorobę, także dorośli są również narażeni na wpływ wirusów.

Niestety szkarlatyna należy do grona tych chorób, które są trudne w zdiagnozowaniu. Jej postępowanie jest gwałtowne i z roku na rok wywołuje coraz więcej szkód w naszym organizmie.

Pamiętaj aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń płonicy natychmiast złościć się do lekarza!

O zarażenie łatwo

Szkarlatyna tak jak grypa czy ospa przenoszona jest poprzez drogę kropelkową. Aby zarazić się płonicą wystarczy dosłownie chwila nieuwagi. Kontakt z osobą chorą – która np. kaszle, korzysta z tych samych sztućców czy szklanek, używa tego samego ręcznika – jest bardzo prawdopodobny zarażeniu.

Szkarlatyną możesz również zarazić się od osoby, która nie choruje, ale jest nosicielem groźnej bakterii.

Badanie szkarlatyny odbywa się za pobraniem wymazu z gardła.

Pierwsze objawy występują dopiero po ok. 2-7 dni, dlatego też bądź czujny szczególnie w przypadku kiedy to masz pewność, że miałeś bliski kontakt z osobą chorą!

Objawy, a także metody leczenia

Wstępne objawy szkarlatyny często wyglądają tak samo jak w przypadku grypy lub anginy.

Ogólne osłabienie organizmu, silne bóle głowy, gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty. Podwyższonej temperaturze ciała towarzyszy także wysypka (pojawia się ona od razu z gorączką lub po 1 dniu). Zmiany skórne pojawiają się bardzo podobne do różyczki czy odry – wysypka najlepiej widoczna jest na pośladkach, w pachwinach i dołach pachowych. Zaczerwienienie i wysypka ustępują z reguły po kilku godzinach, w niektórych przypadkach po kilku dniach.

objawy szkarlatyny i sposób leczenia

Nierzadko na ciele widoczne mogą być specyficzne niebieskie wybroczyny wyglądem przypominające zasinienia. Jest to wina paciorkowca, który znacznie osłabia naczynia krwionośne.

Bardzo charakterystyczne jednak są zmiany skórne na dłoniach i stopach a w zasadzie nadmierne łuszczenie się skóry w tych właśnie miejscach. Dodatkowo także często u pacjentów zauważa się biało-szary nalot na języku, obrzęk języka oraz powiększenie i przekrwienie migdałków.

Leczenie opiera się głównie na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, które również zapobiegają powstawaniu groźnych powikłań.

Na szkarlatynę można zachorować nawet 3 razy w ciągu życia! Do tej pory na płonicę nie wynaleziono szczepionki a przebycie choroby w dzieciństwie nie da Co pewności nie zachorowalności na nią w późniejszym wieku.

Komplikacje związane z chorobą

Postać łagodna płonicy z reguły nie zagraża zdrowi i życiu wyjątek stanowi jej postać ostra (toksyczna) – ta może doprowadzić do zaburzeń ze strony układu krążenia, utraty przytomności a w skrajnych przypadkach do zapalenia mięśnia sercowego.

Do innych powikłań należą m.in.:

  • gorączka reumatyczna,
  • stany zapalne ucha środkowego,
  • zapalenie węzłów chłonnych (postać ropna),
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • paciorkowcowe zapalenie stawów.

Szkarlatyna (płonica) zlekceważona i nieleczona może być fatalna w skutkach – prowadzić może ona do wystąpienia nie tylko groźnych powikłać ale także i przyczynić się do śmierci! Ważne, aby przy zauważeniu objawów od razu udać się do lekarza. Pełne leczenie trwa ok. 10 dni, chociaż może zostać wydłużone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here