planowanie

Skuteczne planowanie jest kluczem, który otwiera drzwi do sukcesu. Jeżeli posiadamy dobry plan i ściśle się go trzymamy, to czy wiązany jet on z życiem prywatnym czy karierą, to daje nam szansę na sukces. Jednak nie każda osoba potrafi skutecznie planować. Można powiedzieć nawet, że jest to słaby punkt wielu z nas. Istnieje jednak sposób, który pomoże nam ułożyć lepszy harmonogram. Jesteście ciekawi?

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/skuteczne-planowanie/ 

Metoda WOOP – na czym polega?

WOOP opiera jest na bardzo prostym założeniu. 

Brzmi ono następująco: 

,,Jeżeli zdecydujesz co, kiedy i gdzie będziesz robił, to rośnie szansa, że faktycznie to zrobisz.’’

Jest to udowniodio przez liczne badania naukowe, dzięki którym nie potrzebujemy polegać jednie na swojej silnej woli. Według psychologów wystarczy jedynie odpowiedni plan, czyli tzw. intencja implementacyjna. Wówczas zmieniamy swoje zachowanie i działamy na autopilocie, nie tracąc przy tym energii na decydowanie, bo zdecydowaliśmy już wcześniej.

Zastosowanie intencji implementacyjnej

Trafne zadecydowanie: co, gdzie, kiedy i jak, bardzo dobrze sprawdziło się w przypadku osób, które posiadają olbrzymi problem ze skutecznym planowaniem, a także realizacją postanowionych planów. 

Po zastosowaniu intencji implementacyjnej, 80% uczestniczących w badaniu skutecznie rozpisało życiorys do podania o pracę. W grupie, której członkowie nie zrobili konkretnego planu, życiorysu nie przygotował zupełnie nikt.

Metoda WOOP w 4 prostych krokach

WOOP to metoda, która została opracowana przez Gabriela Oettingen i Petera M. Gollwitzera, czyli profesorów z New York University.

Jest to technika zadziała, w której najprościej mówiąc mamy obawy przed zrobieniem następnego kroku, lun odwlekamy nasze działanie w czasie. WOOP to inaczej ,,planowanie na sterydach’’.

System ten składa się 4 następujących kroków:

  1. Wish (jakie masz marzenie?) 
  2. Outcome (jaki chcesz osiągnąć efekt?) 
  3. Obstacle (co może stanąć Ci na przeszkodzie?) 
  4. Plan (zaplanuj działanie)

Inaczej mówiąc WOOP jest to ciąg następujący po sobie działań. Oto przykładowe działanie: 

Wybierz marzenie → wyznacz konkretny cel do osiągnięcia → sprawdź, co Ci może przeszkodzić → stwórz plan i go realizuj

Jeśli twoje marzenie-cel jest realne/osiągalne, to WOOP ułatwi Ci działanie. Wówczas opracujesz plan i poczujesz świeży przypływ energii.

Zobacz też: http://www.magazynstyle.pl/najlepszy-czas-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here