Zalety i wady systemu RFID

RFID jest nowoczesnym standardem służącym do identyfikacji różnych obiektów. Stosując tę technologię można znacząco usprawnić pracę i przyspieszyć procesy zachodzące w firmie.

Co to są systemy RFID?

System RFID jest technologią służącą do odczytu i zapisu danych za pomocą fal radiowych. Dzięki tej technologii można odczytywać informacje nawet z kilkunastu metrów.

Na system składa się 5 elementów. Pierwszym z nich jest czytnik RFID, który jest mózgiem całego systemu. Anteny wysyłają i odbierają informacje. Na obiektach umieszczone są tagi RFID, które zawierają wszystkie dane. Oczywiście niezbędne jest także okablowanie i oprogramowanie, które będzie przetwarzać informacje.

Zalety RFID

Systemy rfid pozwalają na odczyt danych metodą bezdotykową. Tag RFID może znajdować się daleko od czytnika. Dodatkowo można odczytywać równocześnie wiele znaczników.

Tagi stosowane w technologii RFID charakteryzują się dużą żywotnością i odpornością na zniszczenia. Mogą być one używane wielokrotnie na różnych przedmiotach. Wystarczy zmienić informacje, które zawarte są w znaczniku.

Wady systemu RFID

Wiadomo już, że systemy RFID znacznie ułatwiają pracę. Są jednak pewne minusy, o których należy wspomnieć.

Niestety największą wadę jest koszt wdrożenia technologii RFID. Na koszt wpływ ma także uruchomienie i zbudowanie systemu, który wymaga fachowej wiedzy nie tylko w zaprogramowaniu, ale także w doborze poszczególnych elementów. Dodatkowo znakowanie obiektów, które szybko się niszczą lub są tanie, jest mało opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here