zwyrodnienie stawów

Na bolące stawy narzeka coraz więcej osób, nie tylko w podeszłym wieku. Bolą mnie plecy, nogi, kolana – na każdym kroku możemy usłyszeć te słowa narzekania. Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły narzekają, że dzieci codziennie muszą nosić na plecach mnóstwo książek i przyborów. Kiedyś taka sytuacja była niemalże nie do pomyślenia. Siatki z zakupami wynoszone na 7 piętro w bloku – to znowu obowiązki osób dorosłych, jak również tych w podeszłym wieku. Jak zatem radzić sobie z bolącymi stawami?

Otyłość i praca zawodowa

Musimy pamiętać, że zwyrodnienie stawów to choroba, którą należy leczyć. Jednak, jak to w większości chorób bywa, możemy jej uniknąć lub chociaż zminimalizować. Choroba zwyrodnieniowa prowadzi do naszego złego samopoczucia, co z pewnością skutkuje w słabszej jakości naszego życia, poczucia utraty własnej wartości. Krótko mówiąc, osobom, które cierpią na zwyrodnienie stawów, czasami odechciewa się po prostu żyć. Choroba ta może zaatakować niemal każdy staw człowieka. Do jednej z przyczyn choroby zwyrodnieniowej należy otyłość. Osoby o większej masie ciała mają dużo większą możliwość zachorowania. Zatem utrzymanie zdrowego stylu życia, dobre i właściwe odżywianie jest zdecydowanie ważnym elementem naszego życia, nad którym warta zapanować. Niezwykle ważna jest nasza praca zawodowa. Jeśli w pracy siedzimy przez osiem godzin to musimy pamiętać, aby nasza postura była odpowiednio wyprostowana. Bardzo istotne jest również wstawanie z krzesła co jakiś czas i krótkie, nawet jednominutowe rozciąganie. Jeśli pracujemy ciężko fizycznie, na przykład podnosząc raz po raz wielokilogramowe towary, nie możemy zapominać o właściwej postawie. Podnosząc towar nie robimy tego na prostych nogach, ale najpierw należy przykucnąć, a dopiero wykonać wyżej wymienioną czynność.

choroba zwyrodnieniowa stawów - jak sobie radzić

Sport – przyczyna czy sposób?

No właśnie, oto jest pytanie. Co prawda mówimy, że sport to zdrowie, ale czy jego nadużywanie również jest zdrowe. Okazuje się, że nie do końca. Dlatego najlepiej dany sport uprawiać z głową. Zdecydowanie codzienny ruch na przykład w postaci biegania jest dobry, ale z drugiej strony nadmierne podnoszenie ciężarów może przynieść odwrotny skutek. Przez uprawianie sportu możemy nabawić się również przeróżnych kontuzji. Należy więc pamiętać, iż najważniejsza jest później szybka wizyta u lekarza, który ustali, czy trzeba udać się na stosowną rehabilitację. Często sportowcy używają maści przeciwbólowej. Jednak maść to tylko doraźna forma pomocy. Najważniejsza jest wizyta u specjalisty, który dokładnie sprawdzi, czy pojawiający się ból nie ma nic wspólnego ze zwyrodnieniem stawów. Bowiem dalsze kontynuowanie kariery sportowej lub uprawianie sportu bez żadnego instruktora lub trenera, nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie, a wręcz przeciwnie – może prowadzić do jego zdecydowanego pogorszenia, które w rezultacie wyeliminuje nas z dalszego kontynuowania naszego hobby.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here