chmiel

Wiele roślin znanych ludzkości ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Rośliny mogą być używane w medycynie, kulinariach a także w przemyśle tekstylnym na przykład kauczuk. Z uwagi na intensywne działanie wynikające z naturalnie występujących składników, rośliny są bardzo cenione przez producentów. Nie tylko są zdrowymi odpowiednikami chemicznych substancji, ale też są stosunkowo łatwe w otrzymywaniu oraz co jest chyba wyznacznikiem najważniejszym, są produktem tanim. Wiele roślin można uznać nawet za praktycznie darmowe, ponieważ rosną powszechnie i zwane są samosiejkami. Jeżeli chodzi o rośliny uprawne, w dozie nowoczesnych technologii, ich uprawa nie należy do problemowych, a dochód jaki można uzyskać z ich zastosowania nie rzadko jest bardzo wysoki. Rośliną, która znajduje zastosowanie w niejednej dziedzinie jest chmiel. Roślina na dla większości kojarzy się przede wszystkim z branżą browarnianą. Jest to oczywiście skojarzenie słuszne, gdyż chmiel jest głównym składnikiem potrzebnym do produkcji piwa. Sama w sobie roślina posiada również wiele innych zastosowań. Jej składniki są także pomocne w zmaganiach z wieloma schorzeniami.

Chmiel: właściwości zdrowotne

Chmiel posiada w swoim składzie wiele składników, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciw wirusowe, przeciw bakteryjne i przeciw grzybicze. Chmiel wykazuje także działanie antynowotworowe. Szczególnie pomocny jest w walce z nowotworami związanymi bezpośrednio z występowaniem estrogenu, czyli w przypadku wszelkich nowotworów kobiecych na przykład rakiem piersi. Zgodnie z przeprowadzonymi na ten temat badaniami dowiedziono, że zawarte w chmielu substancje takie jak: ksantohumol, izoksantohumol i 8-prenylonaryngenina, skutecznie hamują rozwój nowotworu piersi. Pierwsza z wyżej wymienionych substancji, w przeprowadzonych badaniach przy pomocy prób in vitro, wykazała skuteczne działania w zwalczaniu komórek nowotworowych białaczki limfocytowej. Po zastosowaniu różnych dawek ksantohumolu komórki nowotworowe zaczęły obumierać. Właściwości antynowotworowe i wspomagające leczenie raka nie są jedynymi udowodnionymi właściwościami składników chmielu. Z uwagi na antybakteryjne i antywirusowe działanie chmiel może być z powodzeniem stosowany w walce z przeziębieniem i grypą, a także ze schorzeniami typu zapalenie płuc czy oskrzeli. Napar z szyszek chmielowych może stanowić też produkt leczniczy w przypadku walki z zachorowaniami grzybiczymi dłoni lub stóp. Oprócz wyżej wymienionych właściwości, chmiel wykazuje także działanie relaksacyjne i odprężające. Oddziałuje na połączenia nerwowe w mózgu przez co stres jest mniej odczuwalny.

chmiel - właściwości i działanie - jakie

Chmiel: zastosowanie w fitoterapii (ziołolecznictwie)

Szyszki chmielu (Humulus Lupulus) to owocostany, które posiadają wiele właściwości leczniczych. Dzięki temu są szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Dzięki działaniu rozkurczowemu mogą łagodzić problemy z układem moczowym, działając też lekko moczopędnie. Zawarte w chmielu gorycze pobudzają wytwarzanie soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia on procesy trawienne i pobudza apetyt. Szyszki chmielu zapobiegają też wzdęciom i wzmożonej fermentacji jelitowej. Stosowanie wywaru z szyszek może być pomocne w łagodzeniu bólów reumatycznych lub lekkich stanów zapalnych skóry. W tym celu warto robić okłady oraz dodawać chmiel do kąpieli. Zawarte w chmielu fitoestrogeny łagodzą objawy klimakterium. Są szczególnie pomocne w redukcji uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Ponadto szyszki chmielu wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegające powstawaniu owrzodzeń.

Szyszki chmielu: zastosowanie w kosmetyce

Zawarty w szyszkach chmielu ksantohumol niszczy wolne rodniki, a więc jedną z głównych przyczyn starzenia się komórek organizmu. Ponadto jego szerokie właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze znajdują zastosowanie w terapii trądziku oraz łupieżu. Warto szukać w drogeriach i aptekach kosmetyków zawierających wyciągi z chmielu. Można również stosować napary, kąpiele i płukanki, które w naturalny sposób poprawią kondycję oraz wygląd skóry i włosów. Badania prowadzone nad zawartymi w chmielu substancjami rzucają nowe światło na ich właściwości. Dowiedziono bowiem, że mogą być one skuteczne w przeciwdziałaniu chorobom takim jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, próchnica a nawet nowotwory.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here