Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy i znaczenie diety

0
919

Choroba Hashimoto może u nawet kilku procent społeczeństwa i przez lata rozwijać się bez naszej wiedzy. Objawia się w różnym stopniu – niektórzy są narażeni na poważne problemy, jak np. silna niedoczynność tarczycy i choroby serca, natomiast u innych choroba jest możliwa do wykrycia tylko poprzez specjalne badania. Przyjrzyjmy się więc temu, jak rozpoznać chorobę i co zrobić, aby ja wyleczyć.

Co to jest choroba Hashimoto i jakie są jej przyczyny?

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że system odpornościowy atakuje zdrowe tkanki (w przypadku choroby Hashimoto jest to tarczyca). W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami, ale kiedy zaczyna atakować zdrowe tkanki, może to doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Choroba Hashimoto wiąże się z przewlekłym zapaleniem tarczycy, które jednak nie jest bolesne, co znacznie utrudnia wykrycie choroby, która można latami niszczyć ten bardzo ważny gruczoł. Sama nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który jako pierwszy opisał przypadki występowania choroby (w 1912 roku).

Jak często występuje choroba Hashimoto i jak się rozwija?

Wśród różnych chorób związanych z zaburzeniem funkcjonowania tarczycy, najpowszechniej diagnozowana jest niedoczynność. Problem może dotyczyć nawet ok. 5% kobiet oraz 1% mężczyzn. Choroba Hashimoto jest z kolei główną przyczyną niedoczynności tarczycy. Ryzyko rozwoju choroby zwiększa się z wiekiem, ale coraz częściej występują przypadki zachorowań u młodzieży i dzieci. Większe ryzyko wystąpienia istnieje wśród osób, które cierpią na inne choroby autoimmunologiczne (np. celiakia i cukrzyca typu 1). Na początku choroby tarczyca może stać się powiększona, jednak z czasem wole tarczycy się zmniejsza. W obszarze tarczycy mogą się jednak pojawić guzki. Co ważne, choroba zazwyczaj nie powoduje bólu w okolicy szyi. Można ja jednak rozpoznać po innych objawach: zmęczenie i towarzysząca mu senność, częste uczucie zimna, problemy z pamięcią, depresja, zwiększenie masy ciała, problemy z wypróżnianiem, sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy, spowolnienie czynności serca i niskie ciśnienie tętnicze. Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj dopiero po dłuższym czasie, wraz z pogłębiającym się zniszczeniem gruczołu tarczowego i zmniejszeniem produkcji hormonów tarczycy. Odczuwalność objawów zależy przede wszystkim od czasu trwania niedoczynności tarczycy oraz stopnia niedoboru hormonów. Oznacza to, że im szybciej zareagujemy, tym mniejsze będą problemy ze zdrowiem i łatwiej poradzimy sobie z chorobą.

Jak dieta pudełkowa może nam pomóc w walce z chorobą?

choroba Hashimoto

Dieta pudełkowa to efektywne rozwiązanie w leczeniu wielu chorób, w tym również Hashimoto. Wszystko dzięki temu, że catering dietetyczny zapewnia swoim klientom kompleksowe posiłki przygotowane zgodnie z wybranym planem żywieniowym. Dieta dla osób z Hashimoto – dobór produktów jest bardzo istotny, ponieważ muszą one odpowiednio stymulować pracę tarczycy. Catering dietetyczny Gdańsk to również oszczędność czasu i energii, ponieważ możemy uniknąć gotowania i częstych zakupów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here