jak narysować zwierzęta

Jak narysować zwierzęta? Takie pytanie jest dość często stawiane przez młodzież czy też dzieci, uczęszczające do przedszkola lub szkoły podstawowej. Dlaczego jest to tak często zadawane pytanie i zarazem istotne zagadnienie?

Jakie zwierzęta rysujemy najczęściej?

jak narysować zwierzętaJest tak ze względu na to, że od najmłodszych lat naszego życia, mamy styczność ze zwierzętami i chcemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej: od ich natury, przez zachowania, instynkty zwyczaje po życie codzienne. Wśród najczęściej rysowanych zwierząt można wyróżnić takie gatunki jak: pies, kot, koń, żaba, ropucha żyrafa oraz słoń. Według statystyk, są one właśnie tymi, które najczęściej pojawiają się na kartkach zarówno dzieci i młodzieży jak i nudzących się w pracy dorosłych. Co można zrobić z tą informacją? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jest to jednak pewnego rodzaju wstęp do rozwiązania problemu numer jeden bieżącego artykułu, a mianowicie: „jak narysować zwierzęta”. Bo jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste.

Rysowanie zwierząt

Można powiedzieć, że zdecydowanie jest wiele rożnych szkół rysowania zwierząt. Jedni wyznają teorię, że trzeba zaczynać od góry (grzbietu lub głowy), inni myślą, że należy wpierw zwrócić szczególną uwagę na dół zwierzęcia (nogi, kopyta), inni jeszcze zaczynają od tyłu lub przodu. Osobiście uważam, że jeżeli chodzi o część ciała zwierzęcia, którą mamy narysować jako pierwszą, wybór w stu procentach należy do nas. Należy mieć jednak na względzie to, że istnieją inne, o wiele bardziej istotne zagadnienia niż kolejność rysowania poszczególnych partii, a mianowicie to, jakich materiałów rysowniczych będziemy używać do sporządzenia naszego dzieła. Są ludzie, którzy rysują węglem, są tacy, którzy do rysowania używają pisaków, jeszcze inni bardziej skłaniają się ku kredkom, a jeszcze inni, dozgonnie będą zwolennikami farb akwarelowych. Czy można powiedzieć, że jest tylko jeden dobry sposób, jedna dobra metoda na to, żeby zrobić to dobrze?

Jak narysować zwierzęta?

Odpowiedzią na to pytanie jest to, co odpowiedział mi kiedyś, pewien znany rysownik w prywatnym wywiadzie. Rozmawiając na temat sztuki postmodernistycznej oraz steam-punkowej z elementami inspiracji pozytywistycznej, powiedział mi kiedyś o pewnym sposobie rysowania węglem malarskim. Zdziwiony tematyką, którą poruszył zadałem mu zatem nietuzinkowe pytanie: „Jak narysować zwierzęta?”. Okazało się, że według niego, to właśnie wspomniany węgiel jest najlepszym materiałem, jaki można wykorzystać do tego celu. Zdecydowanie muszę przyznać, że takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. O wiele bardziej stawiałem na wykorzystanie takich materiałów jak farby akwarelowe, ołówki czy kredki, nie biorąc praktycznie węgla malarskiego pod uwagę.

Wydawało mi się to praktycznie niedorzeczne. Życie potrafi jednak zaskakiwać. Siedząc dalej w trakcie wywiadu w pracowni rysownika, pokazał mi on swoje dzieła, przedstawiające różnego rodzaju zwierzęta o zróżnicowanych porach dnia, wykonujących przeróżne czynności. Cechą wspólną każdego z rysunków był fakt, że praktycznie każde zwierzę, było narysowane na papierze o formacie A2 przy pomocy węgla. Muszę przyznać, że zwierzęta wyglądały przepięknie. A styl prezentowany przez artystę, po dziś dzień utkwił mi w pamięci i zdecydowanie za szybko stamtąd nie wyjdzie.

Dlaczego rysujemy zwierzęta?

Dlaczego jednak tak bardzo zastanawiamy się nad tym, „jak narysować zwierzęta?” Wydaje mi się, że jest tak ze względu na to, że głównie młodzi ludzie chcą rysować. Najbardziej popularną formą rysunków są właśnie zwierzęta, a więc to one dominują w zapytaniach o bycie narysowanymi. Wyjątkowo poszukiwaną posadą w obecnych czasach, są właśnie przedszkolanki, posiadające umiejętność rysowania różnych zwierząt. Dzięki takiej umiejętności, można powiedzieć, że przedszkolanka posiada lepsze możliwości rozwinięcia prawej półkuli mózgowej u małych dzieci (tej odpowiedzialnej za wyobraźnię), co jest bardzo ważne właśnie w tym wieku, gdzie wszystko u małych ludzi rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Jest to z pewnością niesamowite i zarazem warte dogłębnego zbadania u podstaw.

Gdzie rysować?

jak narysować zwierzętaIstotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, odpowiadając na pytanie: „jak narysować zwierzęta?”, jest to, w jakim otoczeniu chcemy przebywać rysując. Wyobraźmy sobie, że siedzimy na przykład w kuchni naszego domu na wysokim krześle tuż przy blacie zabrudzonym różnej plamami o różnej genezie. W takich warunkach ciężko stworzyć dzieło artystyczne, które mogłoby kogokolwiek zainspirować czy też skłonić do refleksji. Można nawet powiedzieć, że jest to praktycznie niemożliwe. Warto zatem zwrócić uwagę, na to, w jakim otoczeniu przebywamy tworząc nasz rysunek. O wiele lepszą opcją, jest posiadanie specjalnego pokoju, w którym będziemy tworzyć różnego rodzaju dzieła, które będą odznaczać się o wiele lepszą jakością aniżeli to co powstawałoby w kuchni.

Ze względu na omawiane wyżej kwestie, warto zainwestować w odpowiednie otoczenie oraz oprzyrządowanie, które może okazać się kluczowe przy naszej skuteczności, sprawności, efektywności oraz płodności twórczej przy tworzeniu dzieła. Ostatnią kwestią jaką chciałbym omówić jest to, czy płeć artysty, ma wpływ na jakość dzieła. Osobiście uważam, że jest to rzecz raczej nieistotna, gdyż można spotkać zdolnych artystów obu płci, nie zauważając żadnego rodzaju tendencji, że któraś z nich jest predestynowana do bycia lepszym szkicownikiem. Z tego względu, węgle w dłoń i do pracy rodacy – narysujmy coś ładnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here