Jak obliczyć BMI

Każda epoka w historii ma swoje kanony piękna, które zmieniały się na przestrzenie stuleci. Ciężko uwierzyć, że jednego razu za piękność uchodziły panie o mocno obfitych kształtach, a innym razem kobiety zupełnie kształtów pozbawione. Niezmiennie jednak kobiety chcą się podobać i wyglądać doskonale. W dzisiejszych czasach, zdaje się jak nigdy wcześniej, obserwujemy wręcz nakaz idealnego wyglądu. Zewsząd słyszymy hasła, że należy szybko i dużo schudnąć, odmłodnieć o lat dwadzieścia i pięknie wyglądać w każdej sytuacji. Z drugiej jednak strony, coraz częściej obserwujemy panie w rozmiarze plus size, które swobodnie poruszają się po wybiegach lub udzielają się na portalach społecznościowych, bynajmniej nie wstydząc się swojego ciała. Ciężko czasami zachować zdrowy rozsądek w walce o idealną sylwetkę. Bo jednego dnia za ideał uważa się modelkę w rozmiarze XS, a innym razem wszyscy zachwycają się panią w rozmiarze XXL.

Idealna waga czyli jak obliczyć BMI?

Idealna waga czyli jak obliczyć BMI?Dobrze będzie zacząć od tego, aby znaleźć wagę odpowiednią do swojego wzrostu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło jak obliczyć BMI? Pojawią się setki stron o tematyce właściwej wagi do wzrostu, kalkulatory do obliczania odpowiedniej wagi, strony z wszelakimi dietami, reklamy poradni dietetycznych czy wszelkie tabele i siatki idealnych wymiarów. Ale jak to jest z tą wagą i idealną? Wskaźnik BMI jest to wartość jaką otrzymamy przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu, w metrach. Wartość, którą uzyskamy pokazuje czy waga jest w normie, czy jest za niska, czy może mamy nadwagę tudzież otyłość.

Warto zrobić taki pomiar, ponieważ jeśli się okaże, że wynik jednoznacznie wskaże na wychudzenie lub otyłość, jak najprędzej należy udać się do lekarza i zadbać o prawidłową wagę, już nie względu na wygląd, lecz w pierwszej kolejności ze względów zdrowotnych. Kiedy już wykonamy pomiar to znajdziemy wagę idealną dla swojego wzrostu. Jest to jednak wynik w przybliżeniu, gdyż może się okazać, że jedna osoba lepiej się czuje, gdy ma kilka kilogramów mniej, niż wskazuje wynik. Z kolei inna osoba dużo lepiej funkcjonuje, podczas gdy jej wynik wymyka się z widełek idealnej wagi i wskazuje już np nadwagę. Należy zatem dążyć do idealnego wyglądu i idealnej wagi, mając na uwadze jednak to, że nie każdy musi wyglądać identycznie, w różnej skórze ludzie czują się dobrze. To co dla jednego idealne, dla drugiego będzie nie do przyjęcia i odwrotnie.

Zdrowa dieta

Najważniejsza w utrzymaniu odpowiedniego BMI naszego organizmu jest oczywiście odpowiednia dieta. Jeśli odpowiednio ją zbilansujemy i będziemy unikać niezdrowych i tuczących rzeczy to możemy być pewni, że przynajmniej nie będziemy przybierać an wadze. Ważne jest określenie zapotrzebowania kalorycznego naszego organizmu i takie określenie diety, aby w ujęciu na przykład tygodniowym zapotrzebowanie to nie było zbyt mocno przekroczone. W przeciwnym wypadku będziemy musieli przedsięwziąć dodatkowe środki polegające na regularnych ćwiczeniach fizycznych aby utrzymać optymalną wagę.

Sport to zdrowie

Niezależnie od diety powinniśmy także regularnie uprawiać sport. Może to być bieganie, jazda na rowerze lub korzystanie z siłowni. Ważne jest to, aby sport uprawiać regularnie w ciągu całego roku. Szczególnie wtedy, gdy z racji wykonywanego zawodu mamy siedzący tryb życia. Uprawiając sport szybko palimy zbędne kalorie i dzięki temu dużo szybciej i efektywniej jesteśmy w stanie uzyskać i na stałe utrzymać prawidłową wartość indeksu BMI.

Mity i fakty na temat odchudzania

Mity i fakty na temat odchudzaniaWarto w tym miejscu zastanowić się nad wieloma mitami dotyczącymi odchudzania, które kopiowane są w internecie i mogą wprowadzać niektórych w błąd. Jednym z takich mitów jest stwierdzenie, że mniejsza ilość posiłków które spożywamy w ciągu dnia wpłynie pozytywnie na nasz proces odchudzania. Jest to oczywiste kłamstwo. Dużo lepsze efekty daje spożywanie częstych, lecz niezbyt obfitych posiłków. Nie bez znaczenia jest także regularność ich spożywania. Idealna jest sytuacja, w której organizm zostanie przyzwyczajony do stałych pór przyjmowania posiłków. Dzięki temu nie będzie musiał magazynować kalorii a także pomoże to w utrzymaniu stałego poziomu glukozy w naszej krwi.

Co nagle to po diable

Musimy także pamiętać, żeby podczas procesu odchudzania pozostać cierpliwymi. Ważna jest regularność rozłożona w czasie. Szybki spadek masy nie jest zdrowy dla naszego organizmu. Poza tym taki nagły skok wagi bardzo ciężko jest utrzymać. Możemy bardzo szybko przytyć i zniechęcić się do dalszych działań, a nie o to przecież chodzi. Utrzymanie optymalnej wartości BMI jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i na poważnie powinniśmy się tym zainteresować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here