jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną

Karta graficzna odpowiada za generowanie obrazu jaki widzimy na ekranie naszych PC. Odpowiada też za płynność działania gier oraz programów graficznych. Kiedy podczas korzystania z komputera zaczynają dziać się dziwne rzeczy – ekran miga, kolory mają inny odcień niż wcześniej, albo gry, które działały, nagle zaczynają się przycinać, najprawdopodobniej jest to wina uszkodzonej karty graficznej. Rozpoczynając diagnozowanie problemu musimy najpierw wiedzieć jaki model karty posiadamy.

Jest kilka sposobów na to jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną

Jest kilka sposobów na to jak sprawdzić jaką mam kartę graficznąJeżeli dysponujemy kartą nowszej generacji, najprawdopodobniej mamy w prawym dolnym rogu pulpitu ikonkę odpowiedzialną za panel kontrolny karty graficznej. Można go też znaleźć klikając prawym przyciskiem myszy na pulpit, po rozwinięciu dostępnych opcji powinniśmy znaleźć panel kontrolny. Po włączeniu programu bez problemu znajdziemy nazwę modelu, który posiadamy.

Jeżeli tego panelu nie ma, to konieczne będzie wejście w manager urządzeń. Można go znaleźć w panelu sterowania, lub klikając prawym przyciskiem myszy na ikonkę „mój komputer” i wybierając z listy opcję „właściwości”. Po otwarciu okna, w lewym górnym rogu znajdziemy opcje „manager urządzeń”. Znajdujemy na liście „karty graficzne”, rozwijamy ją i ukazuje nam się model karty który mamy.

Jest jeszcze możliwość pobrania z internetu programu, który przeskanuje komputer i ukaże bardzo precyzyjnie i szczegółowo wszystkie podzespoły w naszym komputerze

Można łatwo znaleźć taki program wpisując w wyszukiwarce „program do sprawdzania podzespołów w komputerze”. Jednak tego sposobu nie polecam osobom nie mającym wiele wspólnego z komputerami. Często programy tego typu służą też do podkręcania procesorów lub zmieniania obrotów na wiatrakach. Nie powinno się tego robić bez posiadania pewnej elementarnej wiedzy na temat działania komputera, ponieważ można spalić zasilacz albo radiator.

Proces szukania karty ułatwi z pewnością fakt że są tylko dwie firmy produkujące karty graficzne- jest to Nvidia (wtedy nazwa karty zacznie się najprawdopodobniej od słowa „Geforce”) lub AMD (wtedy szukamy słowa „Radeon”).

Wiedząc już jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną, warto też wiedzieć że pierwszym krokiem w sytuacji gdy karta szwankuje jest zaktualizowanie sterowników. Można to najszybciej zrobić poprzez stronę producenta (przyp. Nvidia lub AMD) albo w przypadku kart nowszej generacji, poprzez panel kontrolny karty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here